Թրամփի չմտածված որոշումները Մերձավոր Արեւելքում ճգնաժամերի կհանգեցնեն. Իրան
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի չմտածված եւ անձնական որոշումները Մերձավոր Արեւելքի խնդրահարույց տարածաշրջանը կհանգեցնեն ճգնաժամերի հերթագայության։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ22 մարտիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ասել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Բահրամ Ղասեմին՝ մեկնաբանելով Թրամփի հայտարարությունը Գոլանի բարձունքների մասին, տեղեկացնում է news.am-ը։
Նրա խոսքով՝ Իսրայելը չունի ինքնիշխանություն արաբական եւ իսլամական հողերի հանդեպ, եւ նրա ագրեսիան ու օկուպացիան պետք է անհապաղ դադարեցվեն։ Նա հիշեցրել է, որ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերով Գոլանի բարձունքները սիրիական հողերի մի մասն են։ «Չկա այլ ելք, բացի օկուպացիային վերջ դնելուց»,- ընդգծել է իրանցի դիվանագետը։
Ղասեմին ընդգծել է, որ ԱՄՆ նախագահի զավթողական որոշումը Գոլանի հարցի վերաբերյալ չի փոխում Սիրիայի ինքնիշխանության բնույթը, եւ, բացի այդ, այն ակնհայտորեն ապացուցում է Միացյալ Նահանգների եւ սիոնիստական ռեժիմի փոխզիջումային քաղաքականության ձախողումը»։ Նա նշել է, որ ԱՄՆ նախագահի քաղաքականությունը «վտանգավոր» է ողջ աշխարհի եւ հատկապես Միջին Արեւելքի համար։ «Իրանը ուշադիր կհետեւի զարգացումներին եւ համապատասխան քաղաքականություն կորդեգրի՝ սիրիական կառավարության եւ այլ երկրների հետ համագործակցելով եւ խորհրդակցելով»,- ընդգծել է նա։
Ինչպես տեղեկացվել էր ավելի վաղ, Թրամփը հայտարարել էր, որ անհրաժեշտ է ճանաչել Իսրայելի ինքնիշխանությունը Գոլանի բարձունքների հանդեպ։ «52 տարի հետո եկել է ժամանակը, որպեսզի ԱՄՆ-ը ճանաչի Իսրայելի ինքնիշխանությունը Գոլանի բարձունքների հանդեպ, ինչը չափազանց կարեւոր ռազմավարական նշանակություն ունի Իսրայելի պետության անվտանգության եւ տարածաշրջանային կայունության համար»,- գրել է նա Թվիթերում։
Գոլանի բարձունքները վիճելի տարածք է Մերձավոր Արեւելքում։ Դրա մեծ մասը ներկայում վերահսկում է Իսրայելը, իսկ արեւելյան հատվածը՝ Սիրիան։ Ինչպես Իսրայելը, այնպես էլ Սիրիան Գոլանի բարձունքներն իրենց տարածքի մաս են համարում։ 1944-1967 թվականներին Գոլանի բարձունքները մտնում էին սիրիական Կունեյրա նահանգի կազմի մեջ։ Արեւմտյան մասը (տարածքի երկու երրորդը) Իսրայելը զավթեց 1967 թվականի հունիսին, Վեցօրյա պատերազմի ժամանակ։

Personal and rash decisions of Trump on the occupied Golan Heights will lead the critical region of the Middle East into successive crises, said Iranian Foreign Ministry Spokesperson Bahram Ghasemi.
Iran: Trump’s rash decisions will lead region into crises
STEPANAKERT,  MARCH 22, ARTSAKHPRESS: According to him, Israel does not have sovereignty over the Arab and Islamic lands, and its aggression and occupation must be stopped immediately, Mehr News reported
He recalled that the resolutions of the UN Security Council Golan are part of the Syrian land.
“There is no other solution to this than to end the occupation," the Iranian diplomat noted.
The decision of the US president on the Golan Heights does not change the nature of Syria’s sovereignty over the region, and it proves the failure of compromising policies while at the same time ratifying the right path of the Resistance Front against the aggressive and expansionist nature of the United States and the Zionist regime, he noted adding that “the Islamic Republic of Iran will closely monitor all future developments and will adopt appropriate policies in cooperation and consultation with the Syrian government and other countries.”
As reported earlier, Trump declared the need to recognize Israeli sovereignty over the Golan Heights.
“After 52 years it is time for the United States to fully recognize Israel’s Sovereignty over the Golan Heights, which is of critical strategic and security importance to the State of Israel and Regional Stability!” He tweeted.
His tweet came as US Secretary of State Mike Pompeo visited Jerusalem.
After Donald Trump made the announcement, Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu tweeted: "At a time when Iran seeks to use Syria as a platform to destroy Israel, President Trump boldly recognizes Israeli sovereignty over the Golan Heights. Thank you President Trump!”