Արցախում համահայկական 7-րդ ամառային խաղերի անցակցումը չափազանց կարևոր է. Իշխան Զաքարյան
ԱՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հետ հանդիպմանը քննարկել ենք Արցախում համահայկական 7-րդ ամառային խաղերի մի մասի անցկացման վերաբերյալ հարցերը:
Արցախում   համահայկական    7-րդ   ամառային   խաղերի   անցակցումը   չափազանց  կարևոր  է. Իշխան Զաքարյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս  մասին այսօր՝   մարտի 26-ին, Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի  հետ   հանդիպումից  հետո   «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ  զրույցում  ասել է Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախագահ Իշխան Զաքարյանը՝ նշելով, որ   դեռևս  2015 թվականին Հայաստանում  անցկացված   համահայկական    6-րդ  ամառային  խաղերի   ժամանակ  էր որոշվել, որ  հաջորդ ՝  7-րդ  խաղերի  մի   մասն    անց  է   կացվելու   Արցախում:
Հանդիպմանը   Ի.  Զաքարյանը  Բ.  Սահակյանին    տեղեկացրել է, որ    համահայկական    7-րդ   ամառային   խաղերի  անցկացման  համար  ՀՀ  կառավարությունն   արդեն կայացրել է  որոշում՝  ստեղծելով   պետական  հանձնաժողով:
«Գտնում եմ, որ  Արցախում   համահայկական    7-րդ   ամառային   խաղերի   անցակցումը   չափազանց  կարևոր  է   թե´  արցախցիների   և  թե´  համայն  հայության համար:  Օգոստոսի  5-ից  հյուրերը  կժամանեն    Արցախի  Հանրապետություն, իսկ  օգոստոսի  6-ին  տեղի  կունենա  խաղերի   բացման  հանդիսավոր  արարողությունը. խաղերը կտևեն երեք  օր:  Օգոստոսի  8-ից  Երևանում    կմեկնարկի   խաղերի   երկրորդ  փուլը, իսկ        օգոստոսի   17-ին  էլ տեղի   կունենա   համահայկական  7-րդ  ամառային   խաղերի  փակման  արարողությունը»,- ավելացրել  է  Ի. Զաքարյանը:

The organization of the 7th Pan-Armenian summer games in Artsakh is very important.Ishkhan Zakaryan
During the meeting with the Artsakh Republic President Bako Sahakyan we discussed issues related to the organization of the 7th Pan-Armenian summer games planned to be held in Artsakh in 2019.
STEPANAKERT,  MARCH 26, ARTSAKHPRESS: Chairman of the Pan-Armenian Games' World Committee Ishkhan Zakaryan told ArtsakhPress, noting that  the decision  to organize the 7th Pan-Armenian summer games in Artsakh  was made  during the 6th  Pan-Armenian games held in 2015.
At the meeting, Zakaryan informed Bako Sahakyan that the Government of Armenia has already made a decision to create a state commission for holding the 7th Pan-Armenian Games.
“I think that the organization of the games in Artsakh is very important both for Artsakh people and for all Armenians.
The guests will arrive in the Republic of Artsakh on August 5 and the opening ceremony will be held on August 6. The games will last three days. The second stage of games will kick off in Yerevan on August 8 and the closing ceremony of the 7the Pan-Armenian games will be held on August 17,” said Zakaryan.