Արցախցի աշակերտները ճանաչողական այցով եղել են Գերմանիայում
ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարարության նախաձեռնությամբ և ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպանության աջակցությամբ մեկշաբաթյա ճանաչողական այցով արցախցի 6 աշակերտներ եղել են Գերմանիայի Բեռլին, Նաումբուրգ և Լայպցիգ քաղաքներում:
Արցախցի աշակերտները  ճանաչողական այցով եղել են Գերմանիայում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում խմբի անդամ, Ստեփանակերտի Ալեքսանդր Գրիբոյեդովի անվան N 3 դպրոցի 8-րդ դասարանի աշակերտ Արեգ Աբրահամյանն ասել է, որ իրեն գերել է հատկապես Գերմանիայի ճարտարապետությունը և մեծ ցանկություն ունի հետագայում այնտեղ սովորելու՝ իր փորձն ու գիտելիքները հայրենիքին ծառայեցնելու  համար  :
«Մենք ունեցանք դասալսումներ տարբեր գիմնազիաներում, ձեռք բերեցինք համապատասխան փորձ ու գիտելիքներ և կապեր հաստատեցինք մեր հասակակիցների հետ: Եղանք պատմամշակութային վայրերում և հիացանք գոթական ճարտարապետության հայտնի կոթողներով : Ինձ համար  տպավորիչ էին հատկապես Բրանդենբուրգյան դարպասները և Ռայխստագի շենքը»,-նշել է Արեգ Աբրահամյանը:
Նույն դպրոցի 9-րդ դասարանի աշակերտուհի Հասմիկ Հովսեփյանը շնորհակալություն է հայտնել նախաձեռնողներին և աջակիցներին նմանատիպ այց կազմակերպելու համար և հույս հայտնել, որ ծրագիրը կկրի   շարունակական բնույթ:
«Նույնպես տպավորված եմ Գերմանիայի  յուրատիպ շքեղությամբ և ճարտարապետությամբ: Ցանկանում եմ բժիշկ դառնալ և ուսումս շարունակել Գերմանիայում,   քանի

Students from Artsakh visit Germany
At the initiative of the Ministry of Education, Science and Sport of the Republic of Artsakh and with the support of the Embassy of the Federal Republic of Germany in Armenia, six pupils from Artsakh left for Berlin for a one-week visit. They visited Berlin, Naumburg and Leipzig.
STEPANAKERT, APRIL 11, ARTSAKHPRESS: In an interview with “Artsakhpress”, Areg Abrahamyan, an eighth-grader pupil from the Stepanakert school N3 named after Alexander Griboyedov said  that he especially liked the German architecture and would like to get education in Germany.
"We, have  gained appropriate experience and knowledge. We visited the historic-cultural places and we are impressed with the famous monuments of Gothic architecture. The Brandenburg Gate and the Reichstag buildingimpressed me very much, "said Areg Abrahamyan.
An  ninth -grader of the same school, Hasmik Hovsepyan, thanked the initiators for organizing such a visit .
"I am also impressed with the unique luxury and architecture of Germany. I want to become a doctor and continue my education in Germany,” she noted.