Սալոմե Զուրաբիշվիլին Մայրենի լեզվի օրվա կապակցությամբ կայցելի Սամցխե-Ջավախք
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է Վրաստանի Հանրային հեռուստաընկերությունը, հայտնում է  Tert.am-ը:
Վրաստանի նախագահի վարչության տեղեկությամբ, նախագահն Ախալքալաքում, տոնական պայմաններում, բացելու է վրացական այբուբենով նկարազարդված պատը և տեղի բնակչությանը դիմելու խոսքով:
«Մայրենի լեզվի» օրվա առթիվ Սալոմե Զուրաբիշվիլին պարգևատրելու է Զուրաբ Ժվանիայի անվան պետական վարչարարության դպրոցի գերազանց շրջանավարտներին և հայտարարելու՝ մրցույթում հաղթող դպրոցի աշակերտներին:
Վրաստանի նախագահը շրջանների հզորացմանը նպաստելու և վրացական արտադրանքին աջակցելու նպատակով այցելելու է Սամցխե-Ջավախքում գործող ընկերություններ և հանդիպելու՝ «Արտադրիր Վրաստանում» պետական ծրագրին ներգրավված ձեռնարկատերերին:

Salome Zurabishvili to meet with Georgian-Armenians on national language day
Georgian President Salome Zurabishvili will be visiting the Armenian-populated region of Samtskhe-Javakheti between April 13 and 14 to join events celebrating the Mother Language Day.
STEPANAKERT, APRIL 12, ARTSAKHPRESS:  In a festive ceremony, the president will unveil a special wall decorated with the Armenian alphabet, as well as deliver an address to the local Armenians, as Tert.am informs, the Public Television of Georgia reports, citing the presidential press office.
Zurabishvili is also expected to confer awards upon school students with high academic performance and name the winning participants of a contest.
As part of an initiative aimed at empowering regions and boosting domestic manufacturing, the president will later visit several companies in the region and meet with the entrepreneurs involved in the government-funded program Make in Georgia.