Փարիզի Աստվածամոր տաճարի հրդեհը մարվել է․ տաճարի վերականգնման համար դրամահավաք է սկսվել
Ժամեր տևած հրդեհաշիջման աշխատանքների արդյունքում Փարիզի Աստվածամոր տաճարում բռնկված հրդեհը մարվել է։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Հրդեհը լիովին ոչնչացրել է տաճարի տանիքը, սրածայր գագաթն ու ժամացույցը։ SHANTNEWS.am-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է Figaro-ն։
Հրշեջները շարունակում են հովացնել տաք կոնստրուկցիաները, որպեսզի հրդեհը չվերսկսվի։ Հրդեհաշիջման աշխատանքների ժամանակ մեկ հրշեջ է տուժել։ Հրդեհի ժամանակ հասցրել են տաճարից դուրս բերել Փշե պսակը, որը խաչելությունից կարճ ժամանակ առաջ եղել է Հիսուսի գլխին։
Ապրիլի 16-ին կսկսվի դրամահավաք՝ տաճարի վերականգնման աշխատանքների համար։ Դրամահավաքի մեկնարկի մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը՝ նշելով, որ Աստվածամոր տաճարը ֆրանսիացիների պատմությունն է, գրականությունը, հոգու մասնիկը։
Line Press ֆրանսիական գործակալությունն իր թվիթերյան էջում հրապարակել է տեսանյութ այրվող տաճարի ներսից։

Fire at Notre Dame cathedral extinguished
The fire at the Notre Dame de Paris cathedral has been extinguished, Le Figaro newspaper reported on Tuesday citing firefighters, Tass reports.
STEPANAKERT, APRIL 16, ARTSAKHPRESS: "The fire has been extinguished, and we continue to monitor remaining sources of fire and cool down the hot parts of the building. We will make sure the fire will not pick up again," the fire department said.
Le Parisien newspaper reported that the fire has only been "partially extinguished."
A fire broke out at the Notre Dame cathedral in Paris on Monday at around 7pm local time. The fire is believed to have broken out because of the renovation works underway at the cathedral.
The top part of the spire and the clock of the Notre Dame de Paris cathedral have collapsed as a result of the fire. An investigation into the incident has been launched.