Շրի Լանկայում պայթյունների զոհերի թիվը հասել է 290-ի. հարձակման գլխավոր թիրախը տեղի քրիստոնյաներն են եղել (լուսանկարներ)
Ապրիլի 21-ին Շրի Լանկայում տեղի ունեցած պայթյունների շարքի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 290-ի, մինչդեռ վիրավորները 500-ն են:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍԸստ թարմ տվյալների՝ զոհերի թվում կան Դանիայի, Ճապոնիայի, Պակիստանի, Մարոկկոյի, Հնդկաստանի, Բանգլադեշի, Չինաստանի, Նիդեռլանդների, ԱՄՆ-ի, Թուրքիայի և Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիներ, հայտնում է Tert.am:
Անցած կիրակի Շրի Լանկայում Սուրբ Հարության տոնի տոնակատարությունների ժամանակ ութ պայթյուն է որոտացել: Դրանցից առաջին վեցը տեղի են ունեցել Կոլոմբո, Նեգոմբո և Բատիկալոա քաղաքների երեք տաճարում և հյուրանոցներում: Յոթերորդ պայթյունը տեղի է ունեցել կղզու արևմտյան հատվածում, իսկ ութերորդը՝ երկրի մայրաքաղաքի արվարձաններից մեկի բնակելի համալիրում: Եվս մի ռումբ վնասազերծել են իրավապահները:
Հարձակման գլխավոր թիրախը տեղի քրիստոնյաներն են եղել: Ոստիկանությունը ձերբակալել է 24 կասկածյալի: Բացի այդ, հայտնաբերվել է բեռնատար, որը կարող էին օգտագործել հանցագործները:
Շրի Լանկայի նախագահ Մայտրիպալա Սիրիսենան կարգադրել է ստեղծել հատուկ հանձնաժողով, որը կզբաղվի ահաբեկչությունների հետաքննությամբ:

Sri Lanka bombings: Toll in Eastern Sunday church attacks rises to 290
Eight coordinated explosions that tore through churches and hotels in Sri Lanka on Easter Sunday have killed at least 290 people and injured another 500, in what officials have called a "brand-new type of terrorism."
STEPANAKERT, APRIL 22, ARTSAKHPRESS: Police have arrested 24 people in connection with the suicide bombs, the worst violence the South Asian island has seen since its bloody civil war ended 10 years ago, CNN reports.
A ninth improvised explosive device (IED) was defused near the capital's Bandaranaike International Airport on Sunday evening, according to an Air Force spokesman. The blasts appears to have targeted tourism hotspots, as well as churches, in a bid to gain maximum global attention.
Foreign nationals are among the dead, including five British citizens, two of whom held dual US-UK nationality, three Indians, two Australians, two Chinese cousins, one person from the Netherlands, two Turkish citizens and one Portuguese person.
No group has claimed responsibility for the attacks, but Sri Lankan Defense Minister Ruwan Wijewardene said the "terrorist incident" was carried out by those following "religious extremism."