3,5 ժամ. Վլադիվոստոկում ավարտվել է Պուտին-Կիմ Չեն Ըն առաջին գագաթնաժողովը
Ռուսաստանի Դաշնության Վլադիվոստոկ քաղաքում ավարտվել է Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի առաջին գագաթնաժողովը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Գործակալության տվյալներով՝ բանակցությունները երեքուկես ժամ են տևել, որից 2 ժամը ղեկավարները զրուցել են դեմառդեմ ձևաչափով, հայտնում է Tert.am
Քննարկվել են երկկողմ հարաբերություններին, համագործակցության զարգացման հեռանկարներին, ինչպես նաև Կորեական թերակղզում իրավիճակին նվիրված հարցեր: Հանդիպումից հետո երկու երկրների առաջնորդներն էլ քննարկումը կառուցողական են որակել:
Հիշեցնենք, որ սա երկու ղեկավարների առաջին հանդիպումն է, ինչպես նաև Կիմ Չեն Ընի առաջին այցը Ռուսաստանի Դաշնություն:
Կիմ Չեն Ընը Ռուսաստան ժամանելուց հետո բացառիկ հարցազրույց էր տվել «Ռոսիա» հեռուստաալիքի լրագրող, հաղորդավար Պավել Զարուբինին: Նա հույս էր հայտնել, որ Պուտինի հետ բանակցությունների ընթացքում կկարողանա քննարկել Կորեական թերակղզում իրավիճակի կարգավորման, ինչպես նաև երկկողմ հարաբերությունների զարգացման վերաբերյալ կոնկրետ հարցեր: Նշվում է, որ սա առաջին դեպքն է, երբ Կիմ Չեն Ընը հարցազրույց է տվել օտարերկրյա լրագրողին:

Putin's talks with Kim Jong-un end in Russia
Talks of the Russian President Vladimir Putin with the North Korean leader Kim Jong-un have ended in Vladivostok, TASS reported.
STEPANAKERT, APRIL 25,  ARTSAKHPRESS: From the North Korean side, North Korean Foreign MinisterRi Yong-ho and First Deputy Foreign Minister of the Republic Choe Son-hui also took part in the talks.
Russia was represented by Foreign Minister Sergey Lavrov, Deputy Prime Minister, the spokesperson Dmitry Peskov, Russian Ambassador to North Korea Alexander Matsegora and other high-ranking officials.
After tete-a-tete meeting with the Russian leader, Kim Jong-un expressed the hope that his dialogue with Putin, which had begun in a constructive manner, would continue in the same spirit. According to the leaders, during their tete-a-tete talks, they exchanged views on the situation on the Korean Peninsula, which is one of the most pressing issues on the international agenda.