Մակրոնն առաջարկել է կրճատել Շենգենյան գոտին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է Շենգենյան գոտին փոխելու անհրաժեշտության մասին, քանի որ ներկայիս տեսքով այն «այլեւս չի աշխատում»:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ«Կարելի է նույնիսկ այնպես անել, որ նրա մեջ ավելի քիչ պետություններ մտնեն»,- հայտարարել է նա, հայտնում է News.am-ը։
Մակրոնը համարում է, որ Շենգենից անհրաժեշտ է հանել այն պետություններին, որոնք հրաժարվում են մասնակցել Եվրոպա ժամանող միգրանտների տեղավորմանը։ Նախագահը նաեւ քննադատել է Շենգենյան գոտու այն երկրներին, որոնք պատշաճ ուշադրություն չեն դարձնում իրենց սահմանների վերահսկմանը։

Macron recommends reducing Schengen Area
French President Emmanuel Macron announced the need to change the Schengen Area, as it “doesn’t work anymore,” L!FE reported.
STEPANAKERT, APRIL 26,  ARTSAKHPRESS: “It can be done so that there would be fewer countries in it,” he stated.
Macron believes that it is indispensable to remove from Schengen its member countries which refuse to participate in the settling in of migrants arriving in Europe.
Also, the French president criticized the Schengen Area countries which do not pay proper attention to the control of their borders.