Արցախի պատվիրակությունը Որուգվայում շարունակում է քաղաքական հանդիպումները
Մոնտեվիդեոյում գտնվող Արցախի Հանրապետության պատվիրակությունը քաղաքական հանդիպումների շարքը լրացրել է 2019 թ. աշնանը կայանալիք Ուրուգվայի նախագահական ընտրություններում առաջադրված իշխող և ընդդիմադիր առաջատար քաղաքական ուժերի թեկնածուների հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես հաղորդում են ԱՀ ԱԳՆ-ից՝  Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունից, խորհրդարանում Սենատոր Լուիս Լակաժե Պոի հետ հանդիպման ժամանակ պատվիրակության ղեկավար Մասիս Մայիլյանը ներկայացրել է Արցախում պետականաշինության գործընթացում արձանագրված ձեռքբերումները: Կողմերը քննարկել են Ուրուգվայի և Արցախի միջխորհրդարանական կապերի ստեղծման և խորացման, ինչպես նաև հումանիտար և այլ ոլորտներում համագործակցության հեռանկարները:
Ուրուգվայի մայարաքաղաքի նախկին քաղաքապետ Դանիել Մարտինեսի  խնդրանքով նախարար Մայիլյանը ներկայացրել է Արցախի արտաքին քաղաքականության գերակա ուղղությունները։ Մասնավորապես՝ անդրադարձ է կատարվել Արցախի միջազգային ճանաչման գործընթացին և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման ներկա փուլին:
Ուրուգվայի արդյունաբերության, էներգետիկայի և բնական պաշարների նախկին նախարար Կարոլինա Կոսսեի հետ հանդիպմանը, որը տեղի է ունեցել իշխող «Լայն ճակատ» կոալիցիայի կենտրոնական գրասենյանկում, այլ հարցերի շրջանակում մտքեր են փոխանակվել Ուրուգվայում Արցախի մասին իրազեկվածության մակարդակի բարձրացման հնարավորությունների մասին:
Անկախ Ուրուգվայում առաջիկա նախագահական ընտրությունների արդյունքներից, կողմերը արժևորել են շփումների շարունակականությունը:

On April 25, within the framework of the working visit to the Oriental Republic of Uruguay, the delegation of the Republic of Artsakh headed by Minister of Foreign Affairs Masis Mayilian met with the candidates of the Autumn 2019 presidential elections in Uruguay representing the ruling and leading opposition political forces, press service of Artsakh MFA stated.
Artsakh delegation continues political meetings in Uruguay
STEPANAKERT, APRIL 26,  ARTSAKHPRESS:During the meeting with Senator Dr. Luis Lacalle Pou held in the Parliament, the Foreign Minister briefed on the achievements in the state-building process in Artsakh. The sides discussed the prospects of establishment and strengthening of inter-parliamentary ties between Artsakh and Uruguay, as well as cooperation in the humanitarian and other spheres.
At the request of former Mayor of Montevideo Daniel Martinez, Masis Mayilian briefed on the priorities of the foreign policy of Artsakh, in particular, the processes of international recognition of the Republic of Artsakh and the peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict.
During the meeting with former Minister of Industry, Energy and Natural Resources of Uruguay Caroline Cosse, along with other issues, the sides exchanged views on the possibilities of raising the awareness of Artsakh in Uruguay.
The meeting took place in the Central Office of the ‘Wide Front’ ruling coalition. The participants of the meeting stressed the importance of maintaining contacts, regardless of the outcome of the forthcoming presidential elections in Uruguay.