Ստեփանակերտում կայացել է քիք-բոքսինգի հանրապետական անդրանիկ բաց առաջնությունը
ԱՀ, ՀՀ քիք-բոքսինգի ֆեդերացիաների նախաձեռնությամբ, ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարարության ու Արցախի քիք-բոքսինգի ֆեդերացիայի նախագահ Դավիթ Սարգսյանի համատեղ աջակցությամբ Ստեփանակերտի N6 դպրոցի մարզադահլիճում կայացել է քիք-բոքսինգի հանրապետական անդրանիկ բաց առաջնությունը`նվիրված մայիսյան եռատոնին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում քիք-բոքսինգի գլխավոր մարզիչ Արմեն Ղահրամանյանն ասել է, որ մրցաշարին Արցախից և Հայաստանից մասնակցել է  մոտ 150 մարզիկ:
«Նմանատիպ մրցաշարերի կազմակերպման  նպատակն է հանրապետությունում քիք-բոքսինգ մարզաձևի տարածումն ու զարգացումը և մարզիկների վարպետության բարձրացումը: Առաջնությանը ներկա էր Բելգիայից ժամանած Glory Kickboxing կազմակերպության  մարզիկ, աշխարհի չեմպիոն Հարութ Գրիգորյանը: Մրցանակային տեղեր զբաղեցրած մասնակիցներն արժանացել են պատվոգրերի, մեդալների և ԱՀ Նախագահի  կողմից բջջային հեռախոսների, իսկ գործարար Գարիկ Գրիգորյանը բոլոր մարզիկներին սպորտային շապիկներ է նվիրել»,-մասնավորապես նշել է նա:

The first republican open championship of Artsakh kickboxing was held in Stepanakert
At the initiative of Artsakh and Armenia kickboxing federations and with joint efforts of Ministry of Education, Science and Sport of Artsakh Republic and Chairman of Artsakh Kickboxing Federation David Sargsyan, the first republican open championship of Artsakh kickboxing was held in Stepanakert N6 School.
STEPANAKERT, APRIL 30,  ARTSAKHPRESS:  The championship was dedicated to the triple holidays of May 9.
In an interview with "Artsakhpress" Armen Ghahramanyan,  head coach of kickboxing said that about 150 athletes from Artsakh and Armenia participated in the tournament.
"The aim  of organizing such tournaments is to promote the development of kickboxing in the republic. Harut Grigoryan, Armenian-Belgian kickboxer,  Glory Kickboxing athlete and world champion was present at the championship.
Artsakh Republic President awarded the winners with diplomas, medals and mobile phones and the businessman Garik Grigoryan presented sports t-shirts to all the athletes.
Ghahramanyan noted that the winners will participate in the Caucasus Championship in to be held in Georgia in June of the current year.