«Ամերիկացիները հանուն Արցախի» կազմակերպությունը միջազգային հանրությանը կոչ է արել դատապարտել Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտումները
«Ամերիկացիները հանուն Արցախի» կազմակերպության խորհուրդը միջազգային հանրությանը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին կոչ է արել դատապարտել Ադրբեջանի կողմից 1994թ. Արցախի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կնքված հրադադարի ռեժիմի խախտումները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ«2019թ. մայիսի 12-ին լրացավ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հրադադարի համաձայնագրի կնքման 25-ամյակը, որը պատմական հիմք հանդիսացավ խաղաղ բանակցությունների համար: Կրակի և ռազմական գործողությունների դադարեցման այդ համաձայնագրի կարևորությունն ընգծելով Արցախի Արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ 1994թ. մայիսի 12-ին անհապաղ եռակողմ համաձայնությունը, ըստ էության, հանդիսանում է հակամարտության կարգավորման գործում միակ իրական հաջողությունը:
«Ամերիկացիները հանուն Արցախի» կազմակերպությունը հպարտ է, որ կրակի դադարեցման ռեժիմը շարունակում է պահպանվել դիվանագիտական միջոցներով, որը ենթադրում է ԱՄՆ մասնակցությունը խաղաղ բանակցություններին` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում:
Վերջերս Ադրբեջանի կողմից կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումները սպառնում են սահմանափակել վերջին շրջանում Հայաստանի և Ադրբեջանի պաշտոնյաների միջև ձևավորված ազատ շփումները, ինչպես նաև ամբողջությամբ կանգնեցնել խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերագործարկման դրական ազդակները:
2019թ. մայիսի 4-ին Արցախի Զինված ուժերի 21-ամյա զինծառայող Ագանիկ Զորողլյանը լուրջ վիրավորում է ստացել Ադրբեջանի Զինված ուժերի կողմից կրակի դադարեցման ռեժիմի հերթական խախտման հետևանքով, շփման գծում դիպուկահարի կրակոցից: Զորողլյանին օդային ճանապարհով անհապաղ տեղափոխել են Երևանում գտնվող զինվորական հոսպիտալ, որտեղ նրա վիճակը մնում է կրիտիկական:
Ադրբեջանի բռնության ակտը միջազգային հանրության կողմից համարժեք պատասխան է պահանջում: «Ամերիկացիները հանուն Արցախի» կազմակերպությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամներին կոչ են անում վճռականորեն և ժամանակին դատապարտել Ադրբեջանի կողմից կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումը:
Նախկինում առանց իրական հետևանքների թույլ հավասարակշռումները միայն թույլտվություն են հանդիսացել հետագա բռնությունների համար:
«Ամերիկացիները հանուն Արցախի» կազմակերպությունը Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջում է հետևել կրակի դադարեցման պատմական համաձայնագրի համոզմունքներին: Մենք Ադրբեջանին կոչ ենք անում դադարեցնել ռազմական գործողությունները և իր վրա վերցնել հակամարտության խաղաղ կարգավորման պարտավորությունը»,- ասված է հայտարարությունում:

Americans for Artsakh urges international community to condemn Azerbaijan’s ceasefire violations
The Board of Americans for Artsakh calls on the international community and the OSCE Minsk Group Co-Chairs to strongly condemn Azerbaijan’s ceasefire violations in the line of contact.
STEPANAKERT, MAY 20,  ARTSAKHPRESS: The AFA Board’s statement is presented below:
“May 12, 2019, marked the 25th anniversary of the ceasefire agreement signed by the Nagorno-Karabakh Republic (Artsakh), Armenia and Azerbaijan, which laid the historic foundation for peace talks. Noting the importance of this agreement on the cessation of fire and hostilities, Artsakh's Foreign Minister Masis Mayilian, has recently stressed that the “termless trilateral agreement of May 12, 1994 is, in fact, the only tangible achievement in the entire process of the conflict settlement.”
Americans for Artsakh (AFA) is proud that the ceasefire continues to be maintained also by diplomatic means, which involves the U.S. co-chairmanship in the Minsk process peaceful negotiation process.
Azerbaijan’s recent violations of the ceasefire agreement threaten to curtail the recent openness and increased communications between Armenian and Azerbaijani officials, and completely halts the positive momentum toward re-launching the peace process.
In another ceasefire violation by Azerbaijan’s military forces, Aganik Zoroglyan, a 21-year-old soldier in Artsakh’s defense force, was seriously injured on May 4, 2019, when he was shot in the head by an Azerbaijani sniper while on duty at the Line of Contact. Zoroglyan was immediately evacuated by air to Yerevan’s military hospital where he remains in critical condition.
Azerbaijan’s criminal act of aggression requires an appropriate reaction from the international community. Americans for Artsakh implores the OSCE Minsk Group members to strongly condemn Azerbaijan’s ceasefire violation in a timely manner.
In the past, weak admonishments without real consequences have served only as permission to engage in further aggression.
Americans for Artsakh demands that the government of Azerbaijan follow the principles of the historic ceasefire agreement. We call on Azerbaijan to cease hostilities and commit to a peaceful resolution of the conflict”.