Բոլոր հարցերի լուծման բանալին տնտեսական աճն է. Արայիկ Հարությունյան
Վերջին տարիներին անվտանգության, տնտեսության զարգացման նպատակներով Արցախում իրականացված ծրագրերից ամենակարևորը համարում եմ Վարդենիս-Մարտակերտ ճանապարհահատվածի կառուցումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին նախօրեին Շահումյանի շրջանի Քարվաճառ քաղաքում բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է «Ազատ Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը՝ նշելով, որ այն տարածաշրջանի ամենագեղեցիկ ճանապարահներից մեկն է:
Ա. Հարությունյանի խոսքով՝ էներգետիկ անվտանգությունը և կանոնավոր էլեկտրամատակակարումը ուղղակիորեն պայմանավորված են բարձրավոլտ ցանցով, որն այսօր իրականություն է:
«Կառուցվել և դեռևս ընթացքի մեջ են տասնյակ հիդրոէլեկտրակայաններ: Սա ամենակարևորն է, քանի որ մենք կախված չենք արտաքին էներգակիրներից: Այս տարիների ընթացքում Արցախում ամենամեծ ձեռքբերումը համարում եմ հիդրոէներգետիկայի զարգացումը, քանի որ նավթի ու գազի պաշարները սպառվող եմ համարում: Տարիների ընթացքում, կապված գնային քաղաքականության հետ, լինելու են խնդիրներ, սակայն հիդրոէներգետիկան վերականգնվող էներգետիկայի այն ուղղությունն է, որը դեռ հազարամյակներ այդ խնդիրը չի ունենալու: Շահումյանի շրջանում են գտնվում ամենամեծ հիդրոռեսուրսները, որտեղ էլ կատարվում են զգալի ներդրումներ»,- մանրամասնել է Ա. Հարությունյանը:
Նրա խոսքով՝ բոլոր հարցերի լուծման բանալին գտնվում է  տնտեսական աճի մեջ: Ըստ Ա. Հարությունյանի՝ վերջին 11 տարում Արցախի տնտեսական աճի տեմպերը աշխարհում եղել են ամենաբարձրներից մեկը՝ միջինում 10-ը %-ից ավել, արդյունքում 2007 թ.-ի 32 միլիարդ դրամանոց բյուջեն այս տարի հասել է 115 միլիարդ դրամի: Դա կատարվել է տնտեսական պրոյեկտների իրականացման արդյունքում և պետական բյուջե հարկեր մուտքագրելու շնորհիվ:

Key to solving all the issues is the economic growth. Arayik Harutyunyan
I consider the construction of the Vardenis-Martakert highway as one of the most important programs in Artsakh.
STEPANAKERT, MAY 21,  ARTSAKHPRESS: As “Artsakhpress” reports, Chairman of “Free Homeland” party, Arayik Harutyunyan stated this during a meeting with residents of Karvachar, Shahumyan region, noting that it is one of the most beautiful roads in the region.
According to Harutyunyan, energy security and regular electricity supply are directly conditioned by a high-voltage network, which is a reality today.
“Dozens of hydropower plants have been built and are being built. This is most important, because we are not dependent on foreign energy carriers.
During these years, I consider the hydroelectricity as the biggest achievement in Artsakh because I consider oil and gas reserves to be consumed. During the years there will be problems related to price policy but hydropower is the direction of renewable energy, which will not have such problem for millennia.. The largest hydro recourses are in the Shahumyan region, where significant investments are being made,” said Harutyunyan.
According to Harutyunyan , the key to solving all the issues is  the economic  growth.
“During the last 11 years Artsakh's economic growth rates have been one of the highest in the world, with an average of more than 10%, as a result of which the budget that  amounted to 32 billion drams this year has reached 115 billion drams. This has been achieved through the implementation of economic projects and taxes," Harutyunyan noted.