Թերեզա Մեյը հայտարարել է հունիսի 7-ն հրաժարական տալու որոշման մասին
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը հայտարարել է Պահպանողականների կուսակցության ղեկավարի պաշտոնը լքելու մասին, ինչը տեղի կունենա հույիսի 7-ին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Վարչապետին նման հայտարարության են դրդել կուսակիցները՝ ներառյալ նախարարների կաբինետի անդամները, որոնք դժգոհ են Մեյի կողմից «Բրեքզիթ»-ի՝ Եվրամիության կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու վերաբերյալ գործարքի ընթացքից:
Սա նշանակում է, որ Մեյը պետք է լքի  նաև երկրի վարչապետի պաշտոնը, սակայն կհասցնի այդ պաշտոնում ընդունել ԱՄՆ նախագահ Դոնալթ Թրամփին, որը հունիսի սկզբին պետական այցով Մեծ Բրիտանիա կմեկնի:
Կուսակցության նոր առաջնորդի ընտրության գործընթացը պաշտոնապես կսկսվի հունիսի 7-ին: Ներկայում այդ պաշտոնի հիմնական հավակնորդը երկրի նախկին արտգործնախարար Բորիս Ջոնսոնն է: Վերջինս արդեն հայտարարել է իր թեկնածությունն առաջարդելու մասին: Առաջադրվելու հնարավորությունը դիտարկում են նաև Համայնքների պալատի նախկին ղեկավար Անդրեա Լիդսոմը, արտգործնախարար Ջերեմի Հանթը և ներքին գործերի նախարար Սաջիդ Ջավիդը:
Մինչ կուսակցության նոր առաջնորդի ընտրությունը, ինչը սովորաբար շուրջ 6 շաբաթ է տևում, Մեյը, ամենայն հավանականությամբ, կստանձնի երկրի վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարի պարտականությունները:

Theresa May announces her resignation
UK Prime Minister Theresa May will leave the post of the leader of the Conservative Party on June 7, The Guardian reported.
STEPANAKERT, MAY 24,  ARTSAKHPRESS: May’s announcement came after a meeting with the chair of the backbench 1922 Committee, Graham Brady, which was prepared to trigger a second no-confidence vote in her leadership if she refused to resign.
The process of electing a new leader will officially begin after June 7, although the main candidate at the moment is former Foreign Minister Boris Johnson, among with the former leader of the House of Commons Andrea Leeds. Among potential candidates are both Foreign Minister Jeremy Hunt and Interior Minister Sajid Javid.
Until a new leader is elected, and this process usually takes about six weeks, May is likely to remain temporary acting prime minister.