Մերկելը պետք է ճնշի Ալիևին. Human Rights Watch
Միջազգային իրավապաշտպան Human Rights Watch կազմակերպությունը Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին կոչ է արել հունվարի 21-­ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման ժամանակ պահանջել նրանից ազատ արձակել իրավապաշտպաններին և ադրբեջանական իշխանությունների մյուս քննադատներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Contact.az-ի փոխանցմամբ՝ «Մերկելը պետք է բաց չթողնի հնարավորությունը և Ալիևին հրապարակայնորեն կոչ անի դադարեցնել ճնշումը քաղաքացիական հասարակության վրա»,- նշել է Human Rights Watch-ի Եվրոպայի և Ասիայի հարցով տնօրեն Հյու Վիլյամսոնը: Նրա խորին համոզմամբ` Ադրբեջանի կառավարության քննադատների դեմ ուղղվող մեղադրանքները քաղաքական շարժառիթներ ունեն, և Մերկելը պետք է հասնի նրան, որ այժմ ճաղերի հետևում հայտնված վերոնշյալ անձինք ազատ -արձակվեն: «Նա պետք է հստակ ասի, որ Գերմանիան չի ուղարկի իր պաշտոնական պատվիարկությունը Բաքվի Եվրոպական խաղերին, եթե իրավապաշտպաններն ու ակտիվիստներն ազատ չարձակվեն»,- ասվում է Վիլյամսոնի հայտարարության մեջ: Նա թվարկել է Լեյլա և Արիֆ Յունուսների, Ռասուլ Ջաֆարովի, Ինթիգամ Ալիևի, Խադիջա Իսմայիլովայի, Անար Մամեդլիի, Իլգար Մամեդովի և այլոց անունները` նշելով, որ Մերկելը պետք է անդրադառնա նրանց խնդրին:

Human Rights Watch: Меркель должна потребовать от Алиева освободить арестованных правозащитников
21 января в Берлине состоится встреча канцлера Германии Ангелы Меркель с президентом Ильхамом Алиевым.
Human Rights Watch: Меркель должна  потребовать от Алиева освободить арестованных правозащитников
СТЕПАНАКЕРТ, 20 ЯНВАРЯ, АРЦАХПРЕСС-На этой встрече Меркель должна потребовать от Алиева освободить арестованных правозащитников и других критиков властей Азербайджана. Об этом, как передает «Contact.az», говорится в заявлении организации Human Rights Watch от 20 января.
Как ожидается, Меркель и Алиев обсудят вопросы двусторонние отношения, энергетику и другие вопросы.
«Меркель не должна упускать эту возможность и публично призвать Ильхама Алиева прекратить подавление гражданского общества», - отметил директор по Европе и Азии HRW Хью Вильямсон.
«Обвинения против критиков правительства политическим мотивированы и Меркель должна попытаться добиться их освобождения. Она должна ясно сказать, что Германия не направит свою официальную делегацию на Европейские игры в Баку, если правозащитники и активисты не будут освобождены», - отметил Вильямсон.
В заявлении HRW также поименно называет тех, о ком должна сказать Меркель: Лейла Юнус, Ариф Юнус, Расул Джафаров, Интигам Алиев, Хадиджа Исмайлова, Анар Мамедли, Ильгар Мамедов.