Պետնախարար Մարտիրոսյանն ընդունել է ՀԲԸՄ ղեկավար կազմին
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը հունիսի 3-ին ընդունել է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) նախագահ Պերճ Սեդրակյանին, հիմնադրամի Հայաստանի նախագահ Վազգեն Յակուբյանին և կառույցի մի խումբ ներկայացուցիչների, որոնք Արցախ են ժամանել «ՀԲԸՄ Կին ձեռներեցներ» և «Սովորի՛ր և վաստակի՛ր» ծրագրերի մեկնարկը ազդարարելու շրջանակներում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացնում են ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Ողջունելով ներկաներին՝ պետական նախարարը կարևորել է ՀԲԸՄ-ի հետ ստեղծված ամուր կապը և հույս հայտնել, որ դրանք շարունակական են լինելու:
«Հաճելի պատահականությամբ այս օրերին Արցախ ձեր այցը համընկնում է ֆուտբոլային տոնական հրավառության հետ, ինչը ևս մեկ լավ առիթ է վայելելու հայրենիքի արցախյան հատվածում տիրող այս մթնոլորտը: Արցախի մշակութային, կրթական և սոցիալ-տնտեսական ոլորտում ձեր իրականացրած տարատեսակ ծրագրերն անգնահատելի են: Վստահ եմ, որ «ՀԲԸՄ Կին ձեռներեցներ» և «Սովորի՛ր և վաստակի՛ր» ծրագրերը դառնալու են մեր համագործակցության մի նոր շրջափուլ և նույնչափ մեծ հաջողութւյուններ են գրանցելու:
Պերճ Սեդրակյանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, մասնավորապես նշել է, որ կառույցը չի սահմանափակվելու նախատեսված ծրագրերով, այլ նպատակ կա նաև աջակցել ինչպես գյուղատնտեսության, այնպես էլ մյուս ենթկառուցվածքների զարգացման գործին:
«Այսօր մենք այստեղ ենք քննարկելու կառավարության գերակայությունները, առաջնահերթությունները, որպեսզի կարողանանք մաքսիմալ հարմարեցնել իրագործվող ծրագրերը այդ կարիքներին»,- ասել է Պ. Սեդրակյանը:
Պետնախարարը ներկաների ուշադրությունն է հրավիրել տնտեսության զարգացման տարբեր ուղղություններում իրականացվող ծրագրերի վրա, որոնցում մեծ դերակատարություն ունեն սփյուռքն ու համայն հայությունը:

Госминистр Мартиросян принял руководящий состав AGBU
3 июня государственный министр Республики Арцах Григорий Мартиросян принял президента Армянского всеобщего благотворительного союза (AGBU) Перча Седракяна, председателя фонда в Армении Вазгена Якубяна и группу представителей организации, которые прибыли в Арцах в рамках запуска программ "Женщины-предприниматели AGBU" и "Учись и зарабатывай".
СТЕПАНАКЕРТ, 3 июня, АРЦАХПРЕСС - Об этом сообщает отдел информации и по связям с общественностью аппарата госминистра Республики Арцах.
Приветствуя участников, государственный министр подчеркнул тесную связь, установленную с AGBU, и выразил надежду, что она будет развиваться.
«По случайному стечению обстоятельств, ваш визит в Арцах совпал с праздником футбола, что является еще одной хорошей возможностью насладиться этой атмосферой в Арцахе. Различные программы, реализуемые вами в сфере культуры, образования и социально-экономической сфере Арцаха, неоценимы. Я уверен, что программы «Женщины-предприниматели AGBU» и «Учись и зарабатывай» станут новым этапом нашего сотрудничества и будут иметь такой же большой успех.
Перч Седракян выразил благодарность за теплый прием, в частности отметив, что структура не будет ограничиваться лишь запланированными программами, и есть цель поддержать развитие сельского хозяйства и других инфраструктур.
«Мы собираемся обсудить приоритеты правительства, чтобы иметь возможность максимально адаптировать реализованные программы к этим потребностям», - сказал П. Седракян.
Госминистр обратил внимание на программы, реализуемые в разных направлениях экономического развития, в которых главную роль играет диаспора и все армяне.