ԵՏՄ երկրները մինչեւ 2019-ի վերջ կսկսեն ընդունել «Միր» քարտեր
Մինչեւ տարեվերջ «Միր» քարտերը կսկսեն ընդունվել ԵՏՄ երկրներում (Ռուսաստան, Բելառուս, Հայաստան, Ղրղզստան եւ Ղազախստան), ինչպես նաեւ Տաջիկստանում եւ Ուզբեկստանում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ասել է Վճարաքարտերի ազգային համակարգի (ՎՔԱՀ) տնօրեն Վլադիմիր Կոմլեւը «Իզվեստիա»-ի հարցազրույցում։
«Այդ բոլոր երկրներում, բացի Ղազախստանից, կան ազգային վճարաքարտեր՝ «Բելքարտ», ArCA, «Կորտի Միլի», UZCARD, «Էլքարտ»։ Մենք իրականացրել ենք Mir International առանձին պլատֆորմ, որը թույլ է տալու քարտերին մտնել գործընկերային համակարգի ենթակառուցվածք։ Մինչեւ 2019-ի վերջ կավարտվեն նշածս երկրների՝ Բելառուսի, Հայաստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի եւ Ղազախստանի վճարային համակարգերի ինտեգրման նախագծերը»,- news.am-ի փոխանցմամբ՝ ասել է նա։
ՎՔԱՀ տնօրենը նաեւ ասել է, որ մինչեւ 2021 թվականի ծրագրերում է «Միր» քարտերի ընդունումն այն երկրներում, որտեղ շատ են այցելում ռուսաստանցի զբոսաշրջիկները։
«Այս ցուցակում այն երկրներն են, որոնք ամենից շատ են այցելվում ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների կողմից, ինչպես նաեւ այն երկրները, որտեղ ապրում են ռուսաստանցի քաղաքացիներ։ Բավական վաղուց գործընթացն ընթանում է Վիետնամի հետ, հույս ունեմ, որ առաջիկայում կկարողանանք վերջնագիծ դուրս գալ։ Բացի այդ, աշխատում ենք «Միր» քարտի ընդունման շուրջ Թաիլանդում եւ Բուլղարիայում»,- ավելացրել է Կոմլեւը։
Ավելի վաղ տեղեկացվել էր, որ «Միր» քարտերը սկսել են ընդունել Թուրքիայում, IS Bank ցանցում։
«Միր» քարտի մասին
Ռուսաստանում վճարաքարտի ազգային համակարգի ստեղծման առիթ դարձավ Visa-ի եւ Mastercard-ի որոշումը՝ 2014-ի մարտին դադարեցնել «Ռոսիա», «ՍՄՊ-բանկ» եւ նրանց դուստր բանկերի հաճախորդների վճարային գործողությունների սպասարկումը ԱՄՆ պատժամիջոցների պատճառով։ 2014 թվականի դեկտեմբերին Visa-ն եւ Mastercard-ը դադարեցրին սպասարկումը Ղրիմում եւ Սեւաստոպոլում։
Սցենարի կրկնությունից խուսափելու համար նույն՝ 2014 թվականին ստեղծվեց ՎՔԱՀ բաժնետիրական ընկերությունը, որի առջեւ դրվեց երկու խնդիր՝ ներռուսաստանյան գործողությունների համար վճարային քարտերի համակարգի ստեղծում եւ ազգային վճարաքարտերի թողարկում։ 2015-ից Visa-ի եւ MasterCard-ի բոլոր գործողություններն անցնում են ՎՔԱՀ-ով։ Այդ ժամանակ էլ մշակվեց «Միր» քարտը։

Страны ЕАЭС до конца 2019 года начнут принимать карты «Мир»
Карты «Мир» до конца года начнут принимать во всех странах ЕАЭС (в союз помимо России входят Белоруссия, Армения, Киргизия и Казахстан), а также в Таджикистане и Узбекистане.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 июня, АРЦАХПРЕСС: Об этом сообщил глава Национальной системы платежных карт (НСПК) Владимир Комлев в интервью газете «Известия»
«Почти во всех этих странах, кроме Казахстана, есть свои национальные платежные карты – «Белкарт», ArCA, «Корти Милли», UZCARD, «Элкарт». Мы реализовали отдельную платформу Mir International, позволяющую картам бесшовно проникать в инфраструктуру партнерской системы. До конца 2019 года будут завершены проекты по интеграции с платежными системами всех названных мною стран - Белоруссии, Армении, Киргизии, Таджикистана, Узбекистана и Казахстана», - сказал он.
акже глава НСПК сообщил, что в планах до 2021 года наладить прием карт «Мир»в странах, которые пользуются большой популярностью у российских туристов.
«У нас есть цель по тем странам, которые мы должны до конца 2021 года охватить. В этом списке государства, в которые больше всего выезжает российских туристов, а также те страны, в которых живут российские граждане . Уже достаточно давно процесс идет с Вьетнамом, надеюсь, в ближайшее время сможем выйти на финишную прямую. Кроме того, мы работаем над организацией приема «Мир» с Таиландом и Болгарией», - добавил Комлев.
Ранее сообщалось, что карты «Мир» начали принимать в Турции в сети IS Bank, имеющего крупнейшую эквайринговую сеть в стране.
О карте «Мир»
Поводом для создания национальной платежной системы в России стало решение Visa и Mastercard в марте 2014 года остановить обслуживание платежных операций клиентов банка «Россия», СМП-банка и их «дочек» из-за санкций США. В декабре 2014 года Visa и Mastercard прекратили обслуживание банковских карт в Крыму и Севастополе (их работа на полуострове возобновилась в апреле 2015 года).
Чтобы избежать повторения этого сценария, в том же 2014 году было создано акционерное общество НСПК, перед которым были поставлены две задачи: создание центра для обработки внутрироссийских операций по картам международных платежных систем, а также выпуск и продвижение национальной платежной карты. С 2015 года все операции по картам систем Visa и MasterCard проходят через НСПК. Тогда же была разработана и карта «Мир».