Մենք Վենեսուելայում ռազմաբազա չունենք, զորք չենք ուղարկել. Պուտին
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ հնարավոր է` ռուսաստանցի մասնագետների մի մասն ավարտել է իր պարտականությունների կատարումը Վենեսուելայում և լքել երկիրը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին նա ասել է միջազգային տեղեկատվական գործակալությունների ղեկավարների հետ հանդիպման ժամանակ` Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական ֆորումի շրջանակում. հայտնում է yerkir.am:
«Նրանցից ոմանք լքել են երկիրը, ոմանք, հնարավոր է, ժամանել: Մենք հատուկ ոչինչ չենք ստեղծում, ոչ մի հենակետային ռազմաբազա, զորք չենք ուղարկում այնտեղ: Դա երբեք չի եղել»,- ասել է Պուտինը:
Հիշեցնենք, որ օրերս ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ասել էր, որ Ռուսաստանն իր մարդկանց  մի մասին դուրս է բերել Վենեսուելայից:

Venezuela is repaying its $3.5 bln debt to Russia in good faith, says Putin
Venezuela’s debt to Russia amounts to $3.5 bln and Caracas is repaying it in good faith, Russian President Vladimir Putin said at a meeting with heads of international news agencies, reports TASS.
STEPANAKERT, JUNE 6,  ARTSAKHPRESS: "Venezuela’s loan obligations to Russia reach around $3.5 bln," Putin said. "Venezuela pays and services all its credit obligations timely and in full," he added.
In November 2017, Russia and Venezuela signed an intergovernmental protocol on debt restructuring for $3.15 bln over 10 years with minimum payments in the first six years. The state debt provides for payments twice a year - in March and September.
Deputy Finance Minister Sergey Storchak did not rule out problems with servicing Venezuela’s state debt to Russia because of the political crisis in the republic.
First Deputy Prime Minister, Finance Minister Anton Siluanov said in late April, Russia expects Venezuela to make another payment on the debt this fall. According to him, the previous payment of $100 mln, which was supposed to arrive in March, Venezuela made in mid-April, and met the deadline without fines.