Սերգեյ Սմբատյանը և Լոնդոնի սիմֆոնիկ նվագախումբը ձայնագրել են հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ
Բրիտանական Watford Colosseum-ում կայացել է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի և Լոնդոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի (London Symphony Orchestra, LSO) հերթական համատեղ ձայնագրությունը, որի արդյունքում հանրահայտ Naxos պիտակի ներքո թողարկվելու է ձայնասկավառակ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբից հայտնում են, որ մաեստրո Սմբատյանը և Լոնդոնի սիմֆոնիկ նվագախումբը ի թիվս այլ գործերի ձայնագրել են նաև Արամ Խաչատրյանի Սպարտակի և Ֆրիգիայի ադաջոն «Սպարտակ» բալետից և Էդվարդ Միրզոյանի «Շուշանիկ» քնարական պատկերը։ Աննախադեպ երևույթ է, որ Լոնդոնի սիմֆոնիկ նվագախումբը ձայնագրում է հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ։ Սերգեյ Սմբատյանի գործունեության նպատակներից է աշխարհում հանրայնացնել հայկական երաժշտական ժառանգությունը, և LSO-ի հետ այս ձայնագրությունը նույնպես այդ նպատակին միտված քայլերից է։
Դիրիժոր Սմբատյանի և Լոնդոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի նախորդ համատեղ ձայնագրությունը կայացել էր այս տարվա ապրիլին։
Լոնդոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի և մաեստրո Սմբատյանի ձայնագրությունների պրոդյուսերն է «Գրեմմիի» մրցանակակիր Քրիստոֆեր Ալդերը, ով իրականացնում է աշխարհի ամենահայտնի դասական երաժիշտների, կոլեկտիվների ձայնագրությունները: Նրա ձայնագրություններն արժանացել են մի շարք միջազգային մրցանակների և ներկայացված են ամենուր՝ աշխարհում դասական երաժշտության հավաքածուների վաճառքի լավագույն հարթակներում։
LSO-ն աշխարհի լավագույն նվագախմբերից է։ Այն հիմնադրվել է 1904 թվականին։ Նվագախմբի հետ սերտորեն համագործակցել են աշխարհահռչակ այնպիսի դիրիժորներ, ինչպիսիք են Կլաուդիո Աբբադոն, Լեոնարդ Բերնստայնը, Կարլ Բյոմը և այլք։

Сергей Смбатян и Лондонский симфонический оркестр сделают совместные записи
Художественный руководитель и главный дирижер Государственного симфонического оркестра Армении Сергей Смбатян на днях находился в Великобритании, и участвовал в записи с Лондонским симфоническим оркестром (Лондон SymphonyOrchestra, LSO.Записи производились в знаменитомWatfordColosseum.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 июня, АРЦАХПРЕСС:  Как сообщили в пресс-службе Государственного симфонического оркестра Армении, это не первое сотрудничество Сергея Смбатяна с Лондонским симфоническим оркестром.
Продюсером Лондонского симфонического оркестра и маэстро Смбатяна является обладатель “Грэмми” Кристофер Алдер, который записывает самых известных классических музыкантов и коллективов мира. Его записи удостоились ряда международных премий и представлены на лучших рынках продаж коллекций классической музыки в мире.
Следующая запись Сергея Смбатяна и Лондонского симфонического оркестра запланирована на 4 июня этого года.
Диск в исполнении Лондонского симфонического оркестра и маэстро Смбатяна будет выпущен под известной этикеткой Naxos.
Лондонский симфонический оркестр - один из лучших оркестров в мире. Он был основан в 1904 году и был первым в своем роде оркестром в Великобритании. С оркестром тесно сотрудничали такие всемирно известные дирижеры, как Клаудио Аббадо, Леонард Бернстайн, Карл Бем и другие.