Արցախը գերազանցել է բոլոր սպասելիքները. Conifa-ի նախագահ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին այսօր Conifa Artsakh-ի մեդիա կենտրոնում լրագրողների հետ կայացած հարցազրույցի ժամանակ ասել է Conifa-ի համահիմնադիր և նախագահ Պեր-Անդերս Բլինդը:
Նա նշել է, որ ինքը միշտ էլ ներկա է եղել տարբեր երկրներում կազմակերպված Conifa ֆուտբոլային առաջնության բոլոր խաղերին և Արցախում կայացածն ամենալավ կազմակերպվածներից մեկն էր:
«Այս առաջնությանը ձեռք բերած կազմակերպչական փորձը կօգնի մեզ հետագայում ավելի լավ խաղեր կազմակերպելու համար: Իսկապես, շատ հետաքրքիր ու ֆանտաստիկ առաջնություն էր կազմակերպված: Այսպիսի կազմակերպվածության բարձր մակարդակ ապահովելու համար անհրաժեշտ են մի շարք գործոններ ու հիանալի մարդիկ, որի ականատեսը եղանք Արցախում: Մեզ համար կարևոր էին զգացումնքներով առատ ու խանդավառությամբ լի ժողովրդի երկրպագությունն ու ակտիվ ներկայությունը խաղերին: Ես վստահ եմ, որ աշխարհի խաղերը մի օր էլ կկազմակերպվեն Արցախում: Կաշխատենք աշխարհի տարբեր երկրներից շատ մարդիկ բերել Արցախ: Այն երկրների հավաքականները, ովքեր ինչ-ինչ պատճառներով չեն եկել այստեղ՝ մասնակցելու առաջնությանը, թող վստահ լինեն, որ մարդիկ այստեղ ապրում են ապահով, սահմաններն անառիկ են և պատրաստ են գրկաբաց ընդունելու աշխարհին: Ընդհանուր առմամբ, բոլոր թիմերն էլ բավականին պատրաստված ու լավ վիճակում էին: Արցախի ֆուտբոլի թիմը ճիշտ ուղու վրա է, բայց առավել բարձր մակարդակով ներկայանալու համար անհրաժեշտ է, որ թիմի յուրաքանչյուր անդամ իր ուժերի ներածին չափ աշխատի՝ ցանկալի արդյունքի ու հաջողությունների հասնելու համար: Որոշակի պատճառներից ելնելով՝ մի քանի հավաքականներ այդքան էլ լավ խաղ չցուցադրեցին: Ես միշտ շեշտում եմ,որ եվրոպական ֆուտբոլում հաղթելը շատ ավելի բարդ է, քան աշխարհի ֆուտբոլում: Եզրափակչում հայտնված երկու ուժեղագույն թիմերն էլ արժանի են հաղթանակի»,- մասնավորապես ասել է Պեր-Անդերս Բլինդը:

Арцах превзошел все ожидания. Президент CONIFA
СТЕПАНАКЕРТ, 10 июня, АРЦАХПРЕСС: Основатель и Президент CONIFA Пер Андерс Блинд выступил сегодня перед  журналистами в  Пресс-центре Conifa Artsakh.
Он отметил, что присутствовал на всех играх чемпионата по футболу  CONIFA, проводимых в разных странах  и Арцахский чемпионат стал одним из лучших.
«Организационный опыт, приобретенный на этом чемпионате, поможет нам воплотить в жизнь  еще лучшие игры в будущем. Действительно, был организован очень интересный и фантастический турнир. Обеспечению высокого уровня организации способствовали ряд факторов и наличие замечательных людей, очевидцами которых  нам посчастливилось стать.   Для нас были важны эмоции, энтузиазм и активная  вовлеченность болельшиков в играх. Уверен, что в один прекрасный день в Арцахе будут организованы игры мира. Мы постараемся привезти в Арцах множество людей со всего мира. Команды тех стран, которые не приехали сюда по причине участия в чемпионате, должны быть уверены, что люди живут здесь благополучно и Арцах открыт для всего мира.В целом все команды были в хорошей форме и хорошо подготовлены. Футбольная команда Арцаха находится на правильном пути, но чтобы быть на более высоком уровне, каждый игрок команды должен приложить все усилия, чтобы достичь желаемого результата и успеха. По определенным причинам многие команды играли неудачно. Я всегда подчеркиваю, что выиграть в  европейском  футболе намного сложнее, чем в мировом. Две сильнейшие команды, попавшие в финал  достойны победы », - сказал Пер Андерс Блинд.