ԱՄՆ Կոնգրեսում նախատեսում են 2020թ.-ին պաշտպանության ոլորտին ավելի քան 730 մլրդ դոլար հատկացնել
2020 ֆինանսական տարում, որը կսկսվի հոկտեմբերի 1-ին, Պենտագոնի բյուջեն 733 մլրդ դոլար կկազմի, ինչը 17 միլիարդով պակաս է մարտին Վաշինգտոնի խնդրած բյուջեից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Tert.am-ի փոխանցմամբ,  նշում է tass.ru-ն, այս մասին ասված է ԱՄՆ 2020 ֆինանսական տարվա ռազմական բյուջեի նախագծում, որը մշակվել է Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի զինված ուժերի հարցերով հանձնաժողովի նախագահ, Դեմոկրատական կուսակցության անդամ Ադամ Սմիթի կողմից:
«Հանձնաժողովի նախագահի առաջարկը նախատեսում է մեր ազգային պաշտպանությանը 733 մլրդ դոլար հատկացնել, ինչը թույլ կտա մեր զինվորներին պահպանել մարտունակությունը, մեծացնել ներուժը և ներդրումներ կատարել նոր ծրագրային ապահովման ու տեխնոլոգիաների մեջ, որոնք անհրաժեշտ են երկիրը մեր հակառակորդներից պաշտպանելու համար»,- ասվում է համապատասխան փաստաթղթում:
Նշվում է, որ արտերկրում ռազմական գործողությունների իրականացման համար 69 մլրդ դոլար է նախատեսվում հատկացնել: Նախագիծը կներկայացվի ԱՄՆ Կոնգրեսի 2 պալատների հաստատմանը, որից հետո այն կուղարկվի նախագահ Դոնալդ Թրամփի ստորագրմանը:
Հիշեցնենք, որ մարտին Թրամփը խնդրել էր Կոնգրեսին 5%-ով ավելացնել պաշտպանության ծախսերը՝ 2020 ֆինանսական տարում դրանք 750 միլիարդի հասցնելով:

В Конгрессе выделят на оборону в 2020 году $733 млрд
Бюджет Пентагона в 2020 финансовом году, который начнется 1 октября, составит $733 млрд, на $17 млрд меньше, чем в марте просила вашингтонская администрация.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 июня, АРЦАХПРЕСС: Об этом говорится в проекте американского военного бюджета на 2020-й финансовый год, подготовленном председателем комитета по делам вооруженных сил Палаты представителей Конгресса США Адамом Смитом (демократ, от штата Вашингтон). Его аппарат обнародовал в понедельник текст данного законопроекта, ставшего ответом на бюджетный запрос администрации США на 2020-й финансовый год, переданный в Конгресс 11 марта,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Данную инициативу должны одобрить обе палаты Конгресса США, после чего она отправится на подпись президенту.
В марте Трамп попросил американский Конгресс увеличить расходы на оборону на 5%, до $750 млрд в 2020 финансовом году.