ՌԴ-ն բարձր է գնահատում ԵԱՏՄ-ում նախագահության շրջանակներում Հայաստանի ձգտումները. Պուտինը կայցելի Հայաստան
Ռուսաստանի Դաշնությունը բարձր է գնահատում Եվրասիական տնտեսական միությունում Հայաստանի նախագահությամբ պայմանավորված մեր երկրի ձգտումները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍԱյս մասին հունիսի 11-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
«Ռուսաստանում բարձր են գնահատել տարվա սկզբին Նիկոլ Փաշինյանի այցը Մոսկվա՝ միությունում Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունները ներկայացնելու նպատակով: Եվ մենք տեսնում ենք Հայաստանի նախագահության ձգտումը, արժանի կերպով անցկացնել ընթացող տարին: Դրա ապացույցն է այստեղ հաջող անցած ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստը: Ինչպես գիտեք, որոշում է կայացվել հոկտեմբերի 1-ին Երևանում անցկացնել ԵԱՏՄ Բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստը, այսինքն՝ երկրների ղեկավարների մակարդակով: Իհարկե, մենք այդ առիթով սպասում ենք ՌԴ նախագահի այցին»,- ասաց դեսպանը:
Սերգեյ Կոպիրկինը կարևորեց նաև հունիսի 10-ին ԵԱՏՄ-ի վերաբերյալ ՀՀ Ազգային ժողովում կազմակերպած խորհրդարանական լսումները:
«Երեկ ՀՀ Ազգային ժողովում ընթացան ԵԱՏՄ ինտեգրացիոն խնդիրների վերաբերյալ առաջին խորհրդարանական լսումները: Անցավ առարկայական քննարկում կառավարության անդամների, ԵԱՏՄ անդամ երկրների և ՉԺՀ դեսպանների, փորձագետների, հասարակական սեկտորի անդամների միջև, այսինքն՝ այն մարդկանց, ովքեր առնչվում են ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի ինտեգրացիային: Պետք է ասեմ, որ մեր երկրների ղեկավարները պարբերաբար շփման մեջ են մեր ընդհանուր ինտեգրացիոն միությունների համատեղ միջոցառումների շրջանակում»,- նշեց Կոպիրկինը:
Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանն ընդգծեց, որ ՌԴ-ն շարունակում է մնալ Հայաստանի արտաքին տնտեսական հիմնական գործընկերը:
«2018թ. տվյալներով մեր երկրների միջև առևտրաշրջանառությունն աճել է 11%-ով՝ հասնելով գրեթե 2 մլրդ դոլարի, ինչը կազմում է Հայաստանի ներքին առևտրի ավելի քան 27%-ը: Սա հիանալի ցուցանիշ է»,- ասաց Սերգեյ Կոպիրկինը:

Russia highly appreciates Armenia’s aspirations conditioned by its chairmanship in the Eurasian Economic Union (EAEU), Russian Ambassador to Armenia Sergei Kopyrkin told reporters during today’s press conference in Yerevan.
Russia highly appreciates Armenia’s aspirations within its chairmanship in EAEU: Putin to visit Armenia
STEPANAKERT, JUNE 11,  ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “Russian highly appreciated Prime Minister Nikol Pashinyan’s visit to Moscow in early 2019 aimed at introducing Armenia’s chairmanship priorities in the Union. And we see the aspiration of the Armenian chairmanship to worthily spend the current year. The evidence of this is the recent EAEU inter-governmental council’s session held in Yerevan. As you know, a decision was made to hold the session of the Supreme Eurasian Economic Council in Yerevan on October 1, at the heads of state level. Of course, we are waiting for the Russian President’s visit on this occasion”, the Ambassador said.
He also attached importance to the Armenian parliamentary hearings on the EAEU which launched on June 10.
“Yesterday the first parliamentary hearings on the EAEU integration issues launched. A substantive discussion was held between the Cabinet members, the ambassadors of the EAEU member states and that of China, experts, public sector representatives, in other words between those people who deal with Armenia’s integration in the EAEU. I want to state that leaders of our countries regularly communicate on the sidelines of the joint events of our common integration unions”, Sergei Kopyrkin said.
The Russian Ambassador added that Russia remains Armenia’s main foreign trade partner.
“According to the data of 2018 the trade turnover between our countries increased 11%, reaching almost 2 billion USD which comprises more than 27% of Armenia’s domestic trade. This is a great figure”, he said.