Ճապոնիայի վարչապետը 40 տարում առաջին անգամ այցով Իրան է մեկնում
Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն չորեքշաբթի սկսում է Իրան պաշտոնական այցը, որի ժամանակ կհանդիպի Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի, ինչպես նաեւ իսլամական հանրապետության ղեկավար եւ հոգեւոր առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խամենեիի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Սա 1978 թվականից ի վեր Ճապոնիայի վարչապետի առաջին ուղեւորությունն է Իրան, փոխանցում է news.am-ը:
Ճապոնիայի կառավարության գլխավոր քարտուղար Յոսիհիդե Սուգան նշել է, որ այցը նվիրված է նաեւ Տոկիոյի եւ Թեհրանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 90-ամյակին: Ինքը՝ Աբեն հայտարարել է, որ Իրան այցելության ժամանակ հույս ունի ամրապնդել այս երկրի հետ բարեկամական հարաբերությունները:
Այցի նախաշեմին Ճապոնիայի վարչապետը հեռախոսային խորհրդակցություններ է անցկացրել Սաուդյան Արաբիայի, ԱՄԷ-ի բարձրագույն ղեկավարության եւ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ:

Премьер Японии впервые за 40 лет отправляется с визитом в Иран
СТЕПАНАКЕРТ, 12 июня, АРЦАХПРЕСС: Он встретится с президентом Хасаном Роухани, а также с руководителем и духовным лидером исламской республики аятоллой Али Хаменеи. Это первая поездка главы японского правительства в Иран с 1978 года, передает ТАСС.
Как отметил генеральный секретарь кабинета министров Японии Ёсихидэ Суга, визит в том числе приурочен к 90-летию установления дипломатических отношений между Токио и Тегераном. Сам Абэ заявил, что во время посещения Ирана рассчитывает укрепить дружественные связи с этой страной.
В преддверии визита премьер Японии провел телефонные консультации с высшим руководством Саудовской Аравии, Объединенных Арабских Эмиратов и с президентом США Дональдом Трампом.