ՊՆ-ն ադրբեջանական կողմին կոչ է անում անվերապահորեն կատարել հրադադարի պահպանման շուրջ պայմանավորվածությունը
Այսօր ադրբեջանական մի շարք լրատվամիջոցներ, հենվելով իրենց պաշտպանական գերատեսչության մամլո ծառայության կողմից տրամադրված հաղորդագրության վրա, տեղեկություն են տարածել, թե իբր հայկական ստորաբաժանումները շփման գծի տարբեր ուղղություններում խախտելով հրադադարի պահպանման ռեժիմը, բացի տարատեսակ հրաձգային զինատեսակներից, կիրառել են նաև 60 մմ-ոց ականանետեր (8 արկ):
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍԻնչպես հայտնեցին Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունից, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը ոչ միայն հերքում է տարածված այս ապատեղեկությունը, այլև իրազեկում է, որ հունիսի 11-ի օրվա ընթացքում և 12-ի գիշերը ադրբեջանական կողմն է հակամարտ զորքերի շփման գծի մի շարք հատվածներում գործողության մեջ դրել ինչպես տարբեր տրամաչափի հեռահար և դիպուկահար զինատեսակներ, այնպես էլ ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետեր (5 նռնակ): Անհրաժեշտության դեպքում ասվածը կարող ենք հիմնավորել համապատասխան տեսագրություններով:
Բացի դրանից առաջնային գծի ողջ երկայնքով նկատվում է ադրբեջանական անօդաչու թռչող սարքերի և ռազմական ավիացիայի ուսումնական թռիչքների աճ, որոնք հաճախ խախտում են սահմանված թռիչքային գոտին:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ ադրբեջանական օդուժի թռիչքները գտնվում են ՊԲ հակաօդային պաշտպանության միջոցների խիստ վերահսկողության տակ, իսկ դիրքապահ ստորաբաժանումները լիարժեքորեն տիրապետում են առաջնային գծում տիրող օպերատիվ-մարտավարական իրադրությանը:
ԱՀ պաշտպանության նախարարությունը կոչ է անում ադրբեջանական կողմին ձեռնպահ մնալ իրավիճակն արհեստականորեն սրելու սադրիչ գործողություններից և անվերապահորեն կատարել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ հրադադարի պահպանման շուրջ ձեքբերված պայմանավորվածությունը: Հակառակ դեպքում իրավիճակի սրման և դրանից բխող հետևանքների ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է պաշտոնական Բաքվի վրա:

Artsakh MOD urges Azerbaijan to refrain from provocative actions
Artsakh Defense Ministry urges the Azerbaijani side to refrain from provocative actions that artificially exacerbate the situation, Artsakh MOD press service reported.
STEPANAKERT, JUNE 12,  ARTSAKHPRESS: A number of Azerbaijani media, based on the press service of their MOD, spread the message that the Armenian units allegedly violated the cease-fire in different directions of the contact line, using various types of small arms and 60-mm mortars, the statement said.
“Not only does the Ministry of Defense of the Republic of Artsakh deny the reports, but it also informs that during June 11 and overnight June 12 it was the Azerbaijani side that employed in a number of directions of the Line of Contact various caliber long range and sniper weapons, as well as HAN 17 grenade launchers (5 shells). We can substantiate this with video recordings if necessary,” the Artsakh military said in the statement.
“In addition, a growth in training flights of Azerbaijani UAVs and air force is observed along the entire length of the Line of Contact, which often breach the defined airspace.
The Ministry of Defense of the Republic of Artsakh is stating that the Azerbaijani air force’s flights are under the strong surveillance of the Defense Army’s air defense measures, and the military positions are in full control of the tactical-strategic situation in the frontline.
The Ministry of Defense of the Republic of Artsakh is calling upon the Azerbaijani side to refrain from provocative actions of artificially escalating the situation and to unconditionally implement the agreement on adhering to the ceasefire that was reached at the mediation of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. Otherwise the entire responsibility of escalating the situation and subsequent consequences falls on official Baku,” the Artsakh’s Defense Ministry said in a statement.