Համահայկական խաղերի ջահը վառվել է Մուսա լեռան գագաթին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մուսա լեռան ստորոտում՝ Վագըֆ գյուղի Սուրբ Աստվածածին հայկական եկեղեցում, Պոլսի Սուրբ Վարդանանց եկեղեցու հոգևոր առաջնորդ Հայր Սուրբ Թաթուլ Անուշյանի ձեռամբ նախ պատարագ է մատուցվել` Համահայկական խաղերի հաջող մեկնարկի ու ընթացքի համար: Ապա եկեղեցու վառվող մոմերից Համահայկական խաղերի  ջահը վառելու պատիվը վերապահվել է խաղերի հիմնադիրներից ամերիկահայ բարերար Ալբեր Բոյաջյանին:
ՀԽՀԿ փոխնախագահ Ռոլանդ Շառոյանի կարծիքով՝  այս արարողությունը մեկ անգամ ևս հաստատում է, որ հայ ժողովուրդը աշխարհի որ ծայրում էլ լինի, իր հավաքական միտքն ուղղված է  լինելու հայրենիքի միասնության միջոցով պահելուն, պահպանելուն ու զարգացնելուն:
«Կյանքը ցույց է տվել, որ երբ կորցրել ենք, կորցրել ենք պառակտվածության արդյունքում, և հիմա ճիշտ ժամանակն է, որպեսզի գոնե վերագտնենք մեզ և լինենք իսկապես պահանջատեր ու հասնենք գոնե կորստի մինիմալ վերականգնման գործընթացին»,- նշել է ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը:
Վառված կրակը Մուսա լեռան գագաթ հասցնելու յուրատեսակ հաղթարշավի բոլոր այլ մանրամասները կցուցադրվեն Համահայկական խաղերի բացման արարողության ժամանակ:  ՀԽՀԿ գործկոմի անդամ Պերճ Հալաջյանը ջահի վառման և տեղի ունեցած իրադարձության վերաբերյալ ասել է. «Բախտ ունեցանք այսօր, այս սերնդի մարդիկ, որ տեսանք ջահի վառման հանդիսավոր արարողությունը: Այս սերունդը տերն է այս գործի և հայապահպանման այս պահի»:
Համահայկական խաղերի պատվիրակությունն այցելեց նաև պատմական Կիլիկիայի բերդեր` Լևոն Երկրորդ թագավորի բերդ և մայրաքաղաք Սիսի միջնաբերդ:
Համահայկական 7-րդ խաղերն այս տարի կկայանան օգոստոսին: Բացման արարողությունը տեղի կունենա Ստեփանակերտում` օգոստոսի 6-ին:

Факел Панармянских игр зажегся на вершине Муса-Лера
СТЕПАНАКЕРТ, 12 июня, АРЦАХПРЕСС: Как передает Арменпресс,в армянской церкви СурбАствацацин в селе Вагыф у подножия горы Муса предводитель церкви Св. Вардананц в Константинополе отец ТатулАнушян впервые отслужил литургию за успешный старт и ход Панармянских игр. После честь зажечь факел Панармянских игр от зажженных в церквисвечей была предоставлена одному из основателей игр американскому благотворителю Альберу Бояджяну. По мнению Роланда Шарояна, эта церемония в очередной раз подтверждает, что армянский народ в каком бы уголке мира ни находился, его коллективное сознание посредством единствабудет направлено на сохранение и развитие родины.
“Жизнь показала, что, все что мы потеряли, мы потеряли в результате раскола, и сейчас самое время, чтобы обратиться к себе и быть действительно требовательнымии добиться хотя бы минимального восстановления утраты”, - отметила депутат парламентской фракции “Мой шаг”Тагуи Товмасян.
Все другие подробности победного шествия с зажженным огнем до вершины Муса-Дага будут продемонстрированы на церемонии открытия Панармянских игр. Член исполкома Всемирного комитета Панармянских игр ПерчГаладжян в связи с зажжением Факела и произошедшим событием сказал:
“Сегодня нам посчастливилось увидеть торжественную церемонию зажжения факела. Это поколение является хозяином этой инициативы и на данный момент сохранения армянского этноса”.
Делегация Панармянских игр посетила также крепости исторической Киликии - крепость царя Левона Второго и цитадель Сиси.
7-е Панармянские игры в этом году состоятся в августе. Церемония открытия состоится 6 августа в Степанакерте.