Ջոնսոնի խոստացած հոկտեմբերի 31-ի Brexit-ն անիրագործելի Է. ֆիննախարար Համոնդ
Հոկտեմբերի 31-ին Եվրամիությունից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալը, որը խոստացել Է թորիների առաջնորդի եւ երկրի վարչապետի պաշտոնի համար պայքարի ֆավորիտ Բորիս Ջոնսոնը, անիրագործելի խնդիր Է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին, ինչպես հունիսի 12-ի երեկոյան հայտնել Է The Times թերթը, հայտարարել Է Մեծ Բրիտանիայի ֆինանսների նախարար Ֆիլիպ Համոնդն ի պատասխան թագավորության արտաքին գործերի նախարարության նախկին ղեկավարի ծրագրային ճառի հիմնական թեզիսների
«Ես կարծում եմ, որ շատ դժվար կլինի, իրապես ենթադրում եմ, որ անհնարին Է դա անել հոկտեմբերի 31-ին: Եվ ես չեմ կարծում, թե մեր ազգային շահերին կհամապատասխանի ամբողջ արագությամբ շարժումը դեպի անդունդի եզրը»,- նշել Է Թերեզա Մեյի կաբինետում կարեւորությամբ երկրորդ պաշտոնյան՝ պարզորոշ հասկանալ տալով իր վերաբերմունքը հապշտապ եւ չնախապատրաստված Brexit-ի գաղափարի նկատմամբ:
Բացի դրանից, Համոնդը հիշեցրել Է, որ Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի ներկա գումարման Համայնքների պալատում պատգամավորների մեծամասնությունն առանց կողմերի «ապահարզանի» պայմանների շուրջը գործարքի Եվրամիությունից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու հակառակորդներ են:
Հունիսի 12-ին ծրագրային ճառով ունեցած ելույթի ժամանակ Ջոնսոնն ընդգծել Է, որ առանց գործարքի ԵՄ-ից դուրս գալն իր նախապատվելի տարբերակը չԷ, սակայն ընդգծել Է, որ իրադարձությունների նման զարգացմանն անհրաժեշտ Է նախապատրաստվել: Նրա խոսքով՝ Brexit-ի հերթական ձգձգումը հուսալքության եւ անելանելիության մթնոլորտ կստեղծի երկրում եւ թորիների համար պարտության կվերածվի ընդհանուր ընտրություններում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Хаммонд заявил о неосуществимости Brexit 31 октября, обещанного Джонсоном
Выход Великобритании из ЕС 31 октября, обещанный фаворитом борьбы за пост лидера тори и премьер-министра страны Борисом Джонсоном, является неосуществимой задачей.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 июня, АРЦАХПРЕСС: Об этом, как сообщила вечером в среду газета
The Times, заявил министр финансов Великобритании Филип Хаммонд в ответ на основные тезисы программной речи экс-главы МИД королевства.
"Я думаю, что будет очень трудно - на самом-то деле я полагаю, что невозможно - сделать это к 31 октября. И я не думаю, что нашим национальным интересам будет отвечать движение к краю пропасти на полной скорости", - отметил второй по значимости чиновник в кабинете Терезы Мэй, недвусмысленно дав понять о своем отношении к идее поспешного и неподготовленного Brexit,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
К тому же Хаммонд напомнил, что в нынешнем созыве Палаты общин британского парламента большинство депутатов являются противниками выхода Великобритания из ЕС без сделки об условиях "развода" сторон.
Во время выступления в среду с программной речью Джонсон подчеркнул, что выход из ЕС без сделки не является его предпочтительным вариантом, однако подчеркнул, что к такому развитию событий нужно готовиться. По его словам, очередная задержка с Brexit окунет страну в атмосферу разочарования и безысходности и обернется для тори поражением на всеобщих выборах.