Դիլհամ Ասկերովը Ադրբեջանի հանրապետության քաղաքացի է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հարցադրմանը ի պատասխան, հաստատել է անցած տարվա հուլիսին Արցախում Ասկերովի նկատմամբ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում վերջինիս դատապաշտպան Էրիկ Բեգլարյանը:
«Ինչպես գիտեք, Դիլհամ Ասկերովը անցած տարվա հուլիսին ԼՂՀ պետական սահմանն ապօրինաբար հատելու մեղադրանքով ձերբակալվել և մի շարք հանցագործություններ կատարելու համար ԼՂՀ Ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի կողմից դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման, որը մեկամսյա ժամկետում կարող է բողոքարկվել ԼՂՀ վերաքննիչ դատարանում։ Եվ քրեական գործի դատաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Ասկերովը Ադրբեջանի հանրապետության քաղաքացի է»,- ասաց Է. Բեգլարյանը՝ հավելելով, որ դեռևս Ասկերովի ձերբակալման պահից ադրբեջանական մամուլը փորձեր է կատարել նրան Ռուսաստանի քաղաքացի ներկայացնելու, ինչն իրականությանը չի համապատասխանում:
Հիշեցնենք, որ ՌԴ-ի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի ամենամյա եզրափակիչ մամուլի ասուլիսի ժամանակ լրագրողներից մեկը հարց էր բարձրացրել` Ասկերովի` որպես ՌԴ քաղաքացու ճակատագրի վերաբերյալ, որին ի պատասխան Լավրովը նշել է, որ հարցը կքննարկվի հայկական կողմի հետ:

Адвокат: Дильгам Аскеров – гражданин Азербайджана, а не Российской Федерации
Дильгам Аскеров – гражданин Азербайджанской Республики. Эту информацию в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» подтвердил адвокат Дильгама Аскерова – фигуранта возбужденного в июле 2014 года в НКР уголовного дела – Эрик Бегларян.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 ЯНВАРЯ, АРЦАХПРЕСС- «Как известно, в июле минувшего года Дильгам Аскеров был задержан по обвинению в незаконном пересечении государственной границы НКР и приговорен Судом первой инстанции общей юрисдикции НКР к пожизненному заключению за совершение ряда преступлений. В течение месяца этот приговор может быть обжалован в Апелляционном суде НКР. В ходе судебного разбирательства в рамках уголовного дела выяснилось, что Аскеров является гражданином Азербайджанской Республики», - отметил Эрик Бегларян, добавив, что еще с момента задержания Аскерова азербайджанская пресса пыталась представить его как гражданина Российской Федерации, что не соответствует действительности.
Напомним, на итоговой пресс-конференции министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова один из журналистов обратился к министру с вопросом о судьбе Аскерова как гражданина Российской Федерации. В ответ на это Сергей Лавров отметил, что вопрос будет обсужден с армянской стороной.