Փարիզի Աստվածամոր տաճարի համար խոստացված նվիրատվություններից արվել Է միայն 9 տոկոսը. Franceinfo
Փարիզի Աստվածամոր տաճարի վերականգնման համար խոստացված նվիրատվություններից ընդամենը 9 տոկոսն Է արվել հրդեհից գրեթե երկու ամիս անց:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինչպես հունիսի 14-ին հայտնել Է Franceinfo ֆրանսիական ռադիոկայանը, խոսքը վերաբերում Է 850 մլն եվրո ընդհանուր գումարից այն 80 մլն եվրոյին, որն առաջարկվել Է չորս հիմնադրամների եւ պետությանը
Նրա տեղեկությունների համաձայն, միջոցները տրվում են գլխավորապես մասնավոր անձանց կողմից՝ բանկային փոխանցումների եւ չեկերի միջոցով: 200 մլն եվրո Առնոների ընտանիքից ու նրան պատկանող LVMH - Louis Vuitton Moet Hennessy խմբից եւ 100 մլն եվրո՝ ֆրանսիացի միլիարդատեր գործարարներ Պինոների ընտանիքից, որը Artemis եւ Kering ընկերությունների սեփականատերն Է, վերակառուցման կոնկրետ փուլերի համար աստիճանաբար կփոխանցեն՝ նախահաշվին համապատասխան:
Առանձին ընկերություններ եւ մասնավոր անձինք արդեն հայտարարել են, որ հրաժարվում են նվիրատվություններ անելու մտադրությունից, քանի որ միջոցների հանգանակման արշավն առանց իրենց օգնության Էլ հաջողությամբ Է ընթանում:
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը (խորհրդարանի ստորին պալատ) մայիսին հավանություն Է տվել հրդեհից տուժած Փարիզի Աստվածամոր տաճարի վերականգնման օրինագծին: Այն հարկային արտոնություններ Է նախատեսում Է այն մարդկանց համար, որոնք նվիրատվություններ կանեն տաճարի վերանորոգման համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: из обещанных пожертвований на собор Парижской Богоматери внесены только 9%
Всего 9% из обещанных пожертвований на восстановление собора Парижской Богоматери внесены спустя почти два месяца после пожара.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 июня, АРЦАХПРЕСС: Как сообщила в пятницу французская радиостанция Franceinfo, речь идет о €80 млн из общей суммы в 850 млн, предложенной четырем фондам и государству.
По ее сведениям, средства вносятся главным образом частными лицами посредством банковских переводов и чеков. €200 млн от семьи Арно и принадлежащей ей группы LVMH - Louis Vuitton Moet Hennessy и €100 млн от семейства французских бизнесменов-миллиардеров Пино, владеющего компаниями Artemis и Kering, будут перечисляться постепенно на конкретные этапы реконструкции в соответствии со сметой,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Некоторые компании и частные лица уже заявили, что откажутся от намерений вносить пожертвования, поскольку кампания по сбору средств и без их помощи проходит успешно.
Национальное собрание Франции (нижняя палата парламента) в мае одобрило законопроект о восстановлении пострадавшего от пожара собора Парижской Богоматери. Он предусматривает налоговые льготы людям, которые внесут пожертвования на ремонт собора.