«Սիրիան Թուրքիայի հետ ռազմական բախում չի ցանկանում». Սիրիայի արտգործնախարար
Սիրիայի արտգործնախարար Վալիդ Մուալլեմը Չինաստանի արտգործնախարարի հետ հանդիպման արդյունքներն ամփոփող մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է, որ Սիրիան Թուրքիայի հետ ռազմական բախում չի ցանկանում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Tert.am-ի փոխանցմամբ, գրում է ria.ru-ն:
«Առաջին հերթին մենք մեր և թուրք զինվորների միջև պատերազմ չենք ցանկանում: Դա մեր սկզբունքային դիրքորոշումն է»,- ասել է Մուալլեմը՝ մեկնաբանելով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունն այն մասին, որ Անկարան Սիրիայի Իդլիբ քաղաքում իր դիտակետերի նկատմամբ հարձակման դեպքում պատասխան կտա:
Հիշեցնենք, որ անցած շաբաթ Թուրքիայի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել էր Իդլիբում իր դիտակետերից մեկի ուղղությամբ արձակված կրակոցի մասին: Կրակոցն արձակվել էր Սիրիայի կառավարական բանակի հսկողության տակ գտնվող տարածքից, ինչի հետևանքով 3 թուրք զինվորական թեթև վնասվածքներ էր ստացել:

Сирия не хочет военного столкновения с Турцией, заявил глава МИД
Сирия не желает военного столкновения с Турцией, заявил во вторник министр иностранных дел Сирии Валид Муаллем на пресс-конференции по итогам встречи с главой МИД КНР Ван И.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 июня, АРЦАХПРЕСС: "Во-первых, мы не хотим войны между нашими и турецкими войсками. Это наша принципиальная позиция", - заявил Муаллем, комментируя недавнее заявление президента Турции Тайипа Эрдогана о том, что Анкара даст ответ в случае нападения на свои наблюдательные посты в сирийском Идлибе.
В четверг минобороны Турции заявило об обстреле своего наблюдательного поста в сирийском Идлибе с территории, подконтрольной правительственной армии Сирии, в результате чего трое турецких военных получили легкие ранения.