Ամերիկացի սենատորը Սպիտակ տանը մեղադրել է Իրանի՝ուրանի հարստացման հայտարարության համար
Հանրապետական սենատոր Իլհան Օմարը, որը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ամենսուր  քննադատներից է, Սպիտակ տանը մեղադրել է Իրանի հայտարարության համար, որում իշխանությունները հայտնել են ուրանի հարստացման գործընթացի արագացման մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ«Նման բան չէր լինի, եթե Թրամփը դուրս չգար Իրանի հետ միջուկային գործարքից», - ասել է նա, հայտնում է News.am-ը:
Օմարը հավելել է, որ ԱՄՆ-ն պետք է վերադառնա Թեհրանի հետ բանակցային սեղանի շուրջ  եւ վերականգնի միջուկային գործարքը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ատոմային էներգիայի կազմակերպության մամուլի քարտուղար Բեհրուզ Կամալվանդին երկուշաբթի ասել է, որ երկիրն արագացրել է  հարստացված ուրանի արդյունահանման գործընթացը եւ 10 օրվա ընթացքում դրա պաշարը կգերազանցի 300 կգ սահմանը: Արաքի միջուկային օբյեկտում լրագրողների հետ հանդիպման ընթացում Կամալվանդին հայտարարել էր 2015-ի միջուկային գործաքրով Իրանի որոշ պարտավորությունների դադարեցման մասին, այդ թվում հարստացված ուրանի պաշարների անսահմանափակ ավելացման մասին:
«Մենք 10 օրում կանցնենք 300 կգ սահմանը (ուրանի պաշարների), - ասել է նա՝ ընդգծելով , որ կարագանա նաեւ ուրանի հարստացման տեմպը մինչեւ 3.67 տոկոս մաքրության:

Американский сенатор обвинила Белый дом в заявлении Ирана по обогащению урана
Сенатор-республиканец Ильхан Омар, которая является одним из самых ярых критиков президента США Дональда Трампа, обвинила Белый дом в заявлении Ирана, в котором власти заявили об ускорении процесса по обогащению урана.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 июня, АРЦАХПРЕСС: «Ничего это не произошло бы, если бы Трамп не вышел из ядерной сделки с Ираном», - сказала она.
Омар добавила, что США должны вернуться за стол переговоров с Тегераном и возобновить ядерную сделку.
Как сообщалось ранее, пресс-секретарь Организации по атомной энергии Ирана Бехруз Камальванди заявил в понедельник, что страна ускорила процесс добычи обогащенного урана, и в течение 10 дней его запас превзойдет 300-килограммовый предел. В ходе встречи с журналистами на ядерном объекте в Араке Камальванди объявил о дальнейшем прекращении выполнения некоторых обязательств Ирана по ядерной сделке 2015 года, включая планы по  неограниченному увеличению запасов обогащенного урана.
Кроме того, он заявил, что Иран увеличил добычу обогащенного урана на атомном объекте в Нетензе, добавив, что отсчет начинается с сегодняшнего дня.«Мы пройдем 300-килограммовый лимит (по запасам урана) в течение 10 дней, - сказал он, подчеркнув, что повысится также темп обогащения урана до 3.67% чистоты.