Իտալիան ցանկանում է Եվրոպայում դառնալ Վաշինգտոնի մերձավորագույն գործընկերը. Մատեո Սալվինի
Իտալիայի փոխվարչապետ եւ ՆԳ նախարար Մատեո Սալվինին Միացյալ Նահանգների մայրաքաղաքում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի հետ հանդիպումների ընթացքում հայտարարել է, որ Իտալիան ցանկանում է Եվրոպայում դառնալ Վաշինգտոնի մերձավորագույն գործընկերը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍՊարբերականը նշում է, որ Սալվինին հասկացրել է, որ Եվրոպայում ցնցումների ժամանակահատվածում ԱՄՆ-ի եւ Իտալիայի ավելի սերտ հարաբերությունների զարգացման հնարավորություն է տեսնում, հայտնում է news.am-ը:
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի հետ հանդիպումից հետո Սալվինին լրագրողներին ասել է. «Այն պահին, երբ Եվրոպայի ինստիտուտները դյուրաբեկ են եւ զգալի փոփոխություններ են կրում, Իտալիան ցանկանում է ԱՄՆ-ի համար դառնալ ամենաամուր, արդյունավետ, հետեւողական եւ հավանական գործընկերը»:
Պարբերականը նշում է, որ Սալվինին նաեւ պետք է հանդիպի ԱՄՆ փոխնախագահ Մայք Փենսի հետ, եւ առայժմ հայտնի չէ՝ կկայանա՞ նաեւ կարճատեւ հանդիպում Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ՝ որպես քաղաքական աջակցության ժեստ:
Սալվինին Թրամփի հետ հարաբերությունները զարգացրել է նախագահական ընտրություններից սկսած եւ հայտարարել, որ այն դեպքում, երբ «մյուս երկրներն ընտրել են այլ ճանապարհներ», «Իտալիան ցանկանում է դառնալ Մայրցամաքային Եվրոպայում արեւմտյան խոշորագույն ժողովրդավարության ամենակարեւոր գործընկերը»:

Маттео Сальвини: Италия хочет стать ближайшим партнером Вашингтона в Европе
Вице-премьер и глава МВД Италии Маттео Сальвини в ходе встреч с администрацией президента США Дональда Трамп в столице Соединенных Штатов заявил, что Италия хочет стать ближайшим партнером Вашингтона в Европе.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 июня, АРЦАХПРЕСС: Как отмечает издание, Сальвини дал понять, что видит возможность развития более тесных отношений между США и Италией в период потрясений в Европе.
После встречи с госсекретарем США Майком Помпео Сальвини заявил журналистам: «В момент, когда институты Евросоюза хрупки и претерпевают значительные изменения, Италия хочет быть самым твердым, эффективным, последовательным и вероятным партнером для США».
Как отмечает издание, Сальвини также должен был встретиться с вице-президентом США Майком Пенсом, и пока неясно, состоится ли также краткая встреча с президентом Соединенных Штатов Дональдом Трампом, как жест политической поддержки.
Сальвини развивал отношения с Трампом с самых президентских выборов и заявлял, что в то время, как «другие страны выбрали иные пути», «Италия хочет стать самым важным партнером крупнейшей западной демократии в континентальной Европе».