Ղազախստանում հայերի դեմ Ադրբեջանն ապատեղեկատվական հնարքների է դիմում. գործի են դրվել կեղծ կայքերը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 հունիսիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դրան հնարավոր է եղել ականատես լինել վերջերս Ղազախստանի նորընտիր նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հարցազրույցից հետո, երբ Ադրբեջանը, դիմելով ապատեղեկատվության և օգտագործելով կեղծ «հայկական» կայքեր, փորձեց ազդեցություն ունենալ Ղազախստանի հասարակական շրջանակների վրա՝ ձևավորելով հայերի հանդեպ բացասական վերաբերմունք։
Այդ նպատակով նրանք կեղծ «հայկական» կայքում կեղծ «հայ» ազգանուն ունեցող խմբագրի միջոցով հրապարակել են հոդված, որը վիրավորական արտահայտություններ է պարունակում ղազախ ժողովրդի հանդեպ։
Ամբողջ հասանելի տեղեկատվությունը և այդ հրապարակումների հղումները ներկայացվում են ստորև։
Հունիսի 9-ին Ղազախստանի նախագահ ընտրվելուց հետո տեղական և միջազգային ԶԼՄ ներկայացուցիչներին ընտրությունների արդյունքները ներկայացնելու նպատակով՝ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը հանդես եկավ մամուլի ասուլիսով։
Ղազախստանի նախագահը, պատասխանելով «Голос Армении» թերթի հայ թղթակցի հարցին, նշեց, որ մեծ համակրանքով է վերաբերվում Հայաստանի Հանրապետությանը, օրեր առաջ հանդիպում է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, որի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համատեղ աշխատել հստակ ծրագրերով երկկողմ համագործակցությունը ակտիվացնելու ուղղությամբ: «Հայաստանի հետ մենք շատ ընդհանուր բաներ ունենք պատմության և նույնիսկ լեզվի տեսանկյունից: Այդ իսկ պատճառով ես լավատես եմ ապագա համագործակցության մասով, մեր կողմից, Ղազախստանի կողմից, անկասկած, ձեռնարկվելու է հնարավոր ամեն ինչ՝ երկկողմ համագործակցությունը բոլոր միջոցներով ամրապնդելու նպատակով», - նշել է Տոկաևը։
Ղազախստանի նախագահի մեկնաբանությունը լայն արձագանք ստացավ ադրբեջանական մամուլում։ Ադրբեջանական քարոզչամեքենան, անմիջապես օգտվելով այդ առիթից, սկսեց ապատեղեկատվություն տարածել սեփական և ղազախստանյան հասարակությունների շրջանում իր քարոզչական, որպես հայկական աղբյուր ներկայացող տխրահռչակ Armenianreport.com կայքի միջոցով, որի համաձայն՝ իբր հայ հեղինակը «վիրավորական արտահայտություններ է թույլ տալիս ղազախ ժողովրդի հանդեպ»՝  ի պատասխան Տոկաևի հայտարարության: Անհրաժեշտ է ընդգծել, որ գրեթե միաժամանակ այս թեմայով հայերի նկատմամբ ատելություն սերմանող նյութեր տարածեցին նաև մի շարք այլ ադրբեջանական աղբյուրներ՝ «Yenicag.Ru - Новая Эпоха» պորտալը, Minval.az կայքը Axar.az կայքը և այլն:
Այնուհետև, կեղծ հայկական կայքի հոդվածն արտատպելով՝ ադրբեջանական քարոզչամեքենան սկսեց տարածել այդ ապատեղեկատվությունը՝ վերնագրելով այն այսպես կոչված «հայերի պատասխանը Տոկաևին» անունով:
Միևնույն ժամանակ այս նյութերն ակտիվ շարունակվում են տարածվել ղազախստանյան հասարակության շրջանակներում, սոցիալական ցանցերում: Դա անթույլատրելի է, որովհետև դրանով իսկ ադրբեջանական քարոզչամեքենան շարունակում է իր փորձերը՝ սեպ խրելու հայ-ղազախական բարեկամական հարաբերությունների մեջ:
Armenianreport.com աղբյուրը ադրբեջանական քարոզչական կայք է: Փորձագետը մանրամասն հիմնավորել է դա դեռ տարիներ առաջ: Այս դեպքում բավարար է միայն նկատել, թե ով է արտատպում ապատեղեկատվությունը՝ նյութը վերնագրելով, թե հայ քարոզչամեքենան պատասխանել է Տոկաևին:

Азербайджан прибегает к дезинформационным уловкам против армян в Казахстане: были задействованы фейковые сайты
Азербайджан использует дезинформационные уловки против армян в Казахстане.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 июня, АРЦАХПРЕСС: Это проявилось после недавнего интервью новоизбранного Президента Казахстана Касима-Жомарта Токаева, когда Азербайджан, прибегая к дезинформации и используя фальшивые “армянские” сайты, попытался оказать влияние на общественные круги Казахстана, формируя отрицательное отношение к армянам.
С этой целью на “армянском” сайте они посредством фальшивого редактора, имеющего ник с “армянской фамилией” опубликовали статью, содержащую оскорбительные выражения в адрес казахского народа.
Вся доступная информация и ссылки на эти публикации приводятся ниже.
С целью представления результатов выборов представителям местных и международных СМИ после избрания на пост президента Казахстана 9 июня Касим-Жомарт Токаев выступил с пресс-конференцией.
Президент Казахстана, отвечая на вопрос армянского корреспондента газеты “Голос Армении”, отметил, что с большой симпатией относится к Республике Армения, несколько дней назад встречался с премьер-министром РА Николом Пашиняном, с которым была достигнута договоренность о совместной работе по активизации двустороннего сотрудничества с четкими программами. “У нас очень много общего, между прочим, с Арменией с точки зрения истории и даже языка. Поэтому я с оптимизмом смотрю на будущее сотрудничество. Не сомневайтесь, что с нашей стороны, со стороны Казахстана будет делаться все возможное, чтобы укреплять сотрудничество.”, - отметил Токаев.
Комментарий президента Казахстана получил широкий отклик в азербайджанской прессе. Азербайджанская пропагандистская машина, воспользовавшись этим случаем, начала распространять дезинформацию в собственном и в казахстанском обществе, представляя свою пропаганду, как информацию печально известного армянского источника, сайта Armenianreport.com, согласно которой якобы армянский автор “допускает оскорбительные высказывания в отношении казахского народа” в ответ на заявление Токаева.
Необходимо подчеркнуть, что почти одновременно на эту тему распространили материалы, сеющие ненависть к армянам и ряд других азербайджанских источников портал “Yenicag.Ru”, вебсайты Minval.az и Axar.az и др.
Затем, перепечатав статью ложного армянского сайта, азербайджанская пропагандистская машина начала распространять эту дезинформацию, назвав ее так называемым “ответом армян Токаеву”.
В то же время, эти материалы активно продолжают распространяться и в кругах казахстанского общества и в социальных сетях. Это недопустимо, поскольку тем самым азербайджанская пропагандистская машина продолжает свои попытки вбивать клинья в армяно-казахские дружественные отношения.
Armenianreport.com источник - азербайджанский пропагандистский сайт. Известный эксперт подробно обосновал это еще несколько лет назад.
По этому случаю достаточно лишь отметить, кто перепечатывает дезинформацию, озаглавив материал “армянская пропагандистская машина ответила Токаеву”.