Մարկ Էսփերը Պետագոնի ղեկավարի պաշտոնակատար կդառնա հունիսի 24-ին
Պատրիկ Շանահանը ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատարի իր լիազորությունները Մարկ Էսփերին կփոխանցի հունիսի 24-ին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 հունիսիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին ասված Է Պենտագոնի՝ հունիսի 18-ին տարածված հաղորդագրության մեջ: Շանահանը պաշտոնաթող Է լինում «2019 թվականի հունիսի 23-ի կեսգիշերին եւ ավարտում Է իր աշխատանքը պաշտպանության նախարարությունում», նշվում Է հայտարարության մեջ:
«ԱՄՆ-ի ցամաքային զորքերի նախարար Մարկ Էսփերը պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար կդառնա դրանից անմիջապես հետո «…» Պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատարի լիազորություններն ու գործառույթները Էսփերին կանցնեն 2019 թվականի հունիսի 24-ի 00:01-ից»,- նշվում Է փաստաթղթում:
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն ավելի վաղ հայտարարել Է, որ Շանահանը թողնում Է պաշտոնը, իսկ պաշտպանության նախարարի պաշտոնում կառաջադրվի Էսփերի թեկնածությունը: Վերջինս ներկայում ԱՄՆ-ի ցամաքային զորքերի նախարարն Է: Այդ պաշտոնն զբաղեցնող անձը նախագահական կաբինետի անդամ չԷ եւ ենթարկվում Է պաշտպանության նախարարին: Թրամփն իր Twitter-ում գրել Է, որ Շանահանն ինքն Է որոշում ընդունել ինքնաբացարկի մասին: Մինչդեռ ավելի վաղ տվյալներ Էին հայտնվել, որ Թրամփը դժգոհ Է Շանահանից եւ դիտարկում Է Պենտագոնի ղեկավարի պաշտոնում մեկ ուրիշի նշանակման հնարավորությունը: Այս կադրային նշանակումը ենթակա Է Կոնգրեսի Սենատի կողմից հաստատման, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп сменил исполняющего обязанности главы Пентагона
СТЕПАНАКЕРТ, 19 июня, АРЦАХПРЕСС:  Об этом говорится в распространенном во вторник сообщении Пентагона, передает ТАСС.
Шанахан уходит в отставку с поста и.о. министра обороны "в полночь 23 июня 2019 года и завершает свою работу в министерстве обороны", отмечается в заявлении. "Министр Сухопутных войск США [Марк] Эспер станет исполняющим обязанности министра обороны сразу после этого. Полномочия и функции и.о. министра обороны перейдут Эсперу 00:01 24 июня 2019 года", - отмечается в документе.
Президент США Дональд Трамп объявил ранее о том, что Шанахан берет самоотвод, а на должность министра обороны будет выдвинута кандидатура Эспера. Последний в настоящее время является министром Сухопутных войск США. Занимающее этот пост лицо не является членом президентского кабинета и подчиняется министру обороны. Трамп написал в своем Twitter, что Шанахан сам принял решение взять самоотвод. Однако немногим ранее появились данные о том, что Трамп недоволен Шанаханом и рассматривает возможность назначения на пост главы Пентагона кого-то другого. Это кадровое назначение подлежит утверждению Сенатом Конгресса.