Apple-ը առեւտրական պատերազմների ֆոնին կարող Է արտադրության մինչեւ 30 տոկոսը տեղափոխել Չինաստանից. Nikkei
Apple ամերիկյան կորպորացիան դիտարկում Է Չինաստանից այլ երկրներ իր արտադրական հզորությունների 15-ից մինչեւ 30 տոկոսը տեղափոխելու տարբերակը՝ կապված Վաշինգտոնի եւ Տոկիոյի միջեւ առեւտրական վեճերի սաստկանալու հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍԱյդ մասին հունիսի 19-ին հայտնել Է Nikkei թերթը: Հրատարակության աղբյուրների տեղեկությունների համաձայն, ընկերության ղեկավարությունը համապատասխան խնդրանքով դիմել Է իր հիմնական մատակարարներին:
Նրանց թվում են՝ Foxconn-ը, Pegatron-ը, Wistron-ը, Quanta Computer-ը, Compal Electronics-ը, Inventec-ը: Նրանց առջեւ խնդիր Է դրվել գնահատել Չինաստանից այլ երկրներ, մասնավորապես, Վիետնամ, Հնդկաստան, Ինդոնեզիա, Մալայզիա եւ Մեքսիկա, արտադրության հնարավոր տեղափոխման ծախսերը, ինչպես նաեւ վերլուծել այնտեղ բիզնես վարելու հեռանկարները: Թերթը նշում Է, որ Apple-ի ամբողջ արտադրանքի մոտավորապես 90 տոկոսը հավաքվում Է մայրցամաքային Չինաստանում եւ Հոնկոնգում: Ընդ որում՝ այդ ցուցանիշները վերջին ժամանակներս միայն աճել են: Այսպես, անցյալ տարի Չինաստանն առաջին անգամ ԱՄՆ-ից ու Ճապոնիայի առաջ Է անցել ամերիկյան տեխնոլոգիական հսկայի մատակարարների թվաքանակով: Ներկայում Չինաստանում նման ընկերությունների թիվը 41 Է: Չինաստանում Apple-ի հետ այս կամ այն կերպ կապված աշխատատեղերի թվաքանակը հասել Է 5 միլիոնի: Դրանցից 1,8 մլն մարդ զբաղված Է iOS օպերացիոն համակարգի համար ծրագրային ապահովման եւ հավելվածների մշակմամբ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Nikkei: Apple может перенести до 30% производства из Китая на фоне торговых войн
Американская корпорация Apple рассматривает вариант переноса от 15% до 30% своих производственных мощностей из Китая в другие страны ввиду усиления торговых споров между Вашингтоном и Пекином
СТЕПАНАКЕРТ, 19 июня, АРЦАХПРЕСС: Об этом в среду сообщила газета Nikkei.
По сведениям источников издания, руководство компании обратилось с соответствующей просьбой к своим основным поставщикам. Среди них - Foxconn, Pegatron, Wistron, Quanta Computer, Compal Electronics, Inventec. Им была поставлена задача оценить затраты на возможный перенос производства из Китая в другие страны, в частности Вьетнам, Индию, Индонезию, Малайзию и Мексику, а также проанализировать перспективы ведения бизнеса там.
Газета отмечает, что около 90% всей продукции Apple собирается в континентальном Китае и Гонконге. При этом эти показатели только выросли за последнее время. Так, в прошлом году Китай впервые обогнал США и Японию по количеству поставщиков американского технологического гиганта,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В настоящее время число таких компаний в КНР составляет 41. Количество рабочих мест, так или иначе связанных с Apple в Китае, достигло 5 млн. Из них 1,8 млн человек заняты в разработке программного обеспечения и приложений для операционной системы iOS.