Ռուսաստանը վախենում է Պարսից ծոցում նոր կոնֆլիկտի բռնկումից
Մոսկվան վախենում է, որ Պարսից ծոցում կարող է նոր կոնֆլիկտ սկսվել, եւ կոչ է անում «լրջորեն զբաղվել» տարածաշրջանում իրադրության կայունացմամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 հունիսիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Դեռեւս ժամանակ կա կանգ առնելու, խորհրդածելու, անվերահսկելի առճակատման հետագա անցումը կանխելու համար... Կարծում եմ՝ միջազգային հանրության գերակշիռ մեծամասնությունը համաձայն է նման մոտեցմանը եւ ելնում է այն բանից, որ այն այլընտրանք չունի»,- հայտարարել է ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը, տեղեկացնում է News.am-ը:
Նա շեշտել է, որ կոչերը չեն արժանանում Վաշինգտոնի արձագանքին:
«Սա իրադրության գիտակցված լարման գծի արտացոլումն է: Մենք չենք կասկածում, որ ԱՄՆ ռազմական եւ քաղաքական ղեկավարությունը ոչ մի գործողության առջեւ կանգ չի առնի, որպեսզի իրավիճակը առավելագույնս բարդացնի եւ գլխավորը՝ մեծացնի Իրանի վրա ճնշումը»,- եզրափակել է դիվանագետը:
Հունիսի 13-ին իրանական եւ արաբական լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ Օմանի ծոցում հարձակման են ենթարկվել Front Altair եւ Kokuka Courageous նավթային լցանավերը:
Ոչ պաշտոնական տեղեկություններով՝ դրանց վրա տորպեդներ էին արձակվել, ինչի հետեւանքում նավերում տեղի էին ունեցել պայթյուններ եւ հրդեհ:
Վաշինգտոնը կատարվածի մեղքը բարդել է Թեհրանի վրա եւ հայտարարել, որ մտադիր է պաշտպանել նավագնացության ազատությունը տարածաշրջանում։
Իրանը կտրականապես հերքում է մեղադրանքները՝ դրանք անհիմն հայտարարելով։ Մերձավորարեւելյան պետությունում նաեւ նշել են, որ անհանգստացած են պատահածից եւ հիշեցրել են, որ օգնել են նավաստիների փրկության գործում։

Россия опасается, что в Персидском заливе может вспыхнуть новый конфликт
Москва опасается, что в Персидском заливе может начаться новый конфликт, и призывает «вплотную заняться» стабилизацией обстановки в регионе.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 июня, АРЦАХПРЕСС: «Пока еще есть время остановиться, одуматься, предотвратить дальнейшее сползание к неконтролируемой конфронтации...  Думаю, подавляющее большинство международного сообщества разделяет такой подход и исходит из того, что он безальтернативен», — заявил замглавы МИД РФ Сергей Рябков.
При этом он подчеркнул, что призывы не находят отклика в Вашингтоне.
«Это отражение линии на осознанное нагнетание обстановки. У нас нет сомнений, что военное и политическое руководство США не останавливаются ни перед какими действиями для того, чтобы по максимуму осложнить ситуацию и, главное, нарастить прессинг на Иран», - заключил дипломат.
Тринадцатого июня иранские и арабские СМИ сообщили, что в Оманском заливе атакованы нефтяные танкеры Front Altair и Kokuka Courageous.
По неофициальным данным, по ним выпустили торпеды, что привело к взрывам и пожарам на борту.
Вашингтон возложил вину за произошедшее на Тегеран и объявил, что намерен защищать свободу судоходства в регионе.
Иран категорически отверг обвинения, назвав их безосновательными. В ближневосточном государстве также отметили, что сами обеспокоены случившимся, и напомнили, что помогали со спасением моряков.