Իրանի կողմից խոցված ամերիկյան ԱԹՍ-ն օդ է բարձրացել ԱՄԷ-ից. Զարիֆ
Իրանի կողմից խոցված ամերիկյան անօդաչու թռչող սարքն օդ է բարձրացել Արաբական Միացյալ Էմիրություններից: Այս մասին Twitter-ում գրել է Իրանի արտգործնախարար Մոհամմադ Ջաֆար Զարիֆը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 հունիսիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «00:14-ին ամերիկյան անօդաչուն օդ է բարձրացել ԱՄԷ-ից՝ անտեսանելիության ռեժիմով եւ խախտել է Իրանի օդային տարածքը: Մենք մեր տարածքային ջրերում գտել ենք ամերիկյան անօդաչուի ֆրագմենտները»,- գրել է Զարիֆը, հայտնում է News.am-ը:
Ավելի վաղ Զարիֆը գրել է, որ ԱՄՆ-ը տնտեսական ահաբեկչություն է իրականացնում Իրանի դեմ եւ այժմ ներխուժում է Իրանի տարածք: Բացի այդ, Զարիֆը նշել է, որ Իրանը ցույց կտա, որ ԱՄՆ-ը ստում է:
Ավելի վաղ Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հայտնել է, որ այսօր Իրանի օդային տարածքում խոցել է ամերիկյան անօդաչու թռչող սարքը: ԱՄՆ-ում պնդում են, որ այն գտնվել է միջազգային օդային տարածքում: Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Աբբաս Մուսավին քննադատել է Իրանի տարածք ամերիկյան ԱԹՍ-ի ներխուժումը: Մուսավին իր հայտարարության մեջ բողոք է հայտնել երկրի օդային տարածքի խախտման «ագրեսիվ եւ սադրիչ» քայլերի դեմ: Նա նշել է, որ Իրանի սահմանը խախտելու պատասխանատվությունն ընկած է ներխուժում իրականացրած երկրի վրա:

Зариф: Сбитый Ираном американский беспилотник вылетел из ОАЭ
СТЕПАНАКЕРТ, 21 июня, АРЦАХПРЕСС: Об этом в своем Twitter написал глава МИД Ирана Мохаммад Джафар Зариф.
«В 00:14 американский дрон вылетел из ОАЭ в режиме невидимости и нарушил воздушное пространство Ирана. Мы нашли фрагменты американского военного беспилотника в  наших территориальных водах, где он был сбит», - написал Зариф.
В более раннем твите Зариф отметил, что США «осуществляют экономический терроризм против Ирана, и теперь вторгаются на нашу территорию». «Мы не стремимся к войне, но будем усердно защищать наше небо, землю и воды. Мы поднимем вопрос новой агрессии в ООН и покажем, что США лгут».
Ранее командование КСИР сообщило о американском беспилотнике, сбитом в воздушном пространстве Ирана. При этом США утверждают, что дрон находился в международном воздушном пространстве.
Пресс-секретарь МИД Ирана Аббас Мусави  жестко осудил вторжение военного дрона США в воздушное пространство Ирана.