Տիգրանակերտում վառվեց Համահայկական 7-րդ ամառային խաղերի երրորդ ջահը
Այսօր՝ հունիսի 22-ին, Արցախի Տիգրանակերտ պատմամշակութային արգելոցում վառվեց համահայկական 7-րդ ամառային խաղերի երրորդ ջահը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 հունիսիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ջահի վառման արարողությունը կատարվել է պատմական սցենարով: Ըստ ներկայացման Տիգրան Մեծ թագավորն իր զորախմբով Տիգրանակերտի բարձունքից իջեցրել է ջահը:
Համահայկական 7-րդ ամառային խաղերի երրորդ ջահի վառման պատիվը տրվել է  2016 թվականին տեղի ունեցած ապրիլյան պատերազմի մասնակից, «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանակիր, ՊԲ N զորամասի ավագ լեյտենանտ Արթուր Աղասյանին:
Մեզ հետ զրույցում Արթուր Աղասյանն ասել է, որ Համահայկական 7-րդ ամառային խաղերի երրորդ ջահի վառման  պատվին արժանանալն իր համար մեծ խորհուրդ ունի:
Միջոցառմանը ներկա ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Նարինե Աղաբալյանն էլ նշել է, որ Համահայկական 7-րդ ամառային խաղերը մեծ նշանակություն կունենան Արցախի մարզամշակութային կյանքում և Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության ամրապնդման գործում:
«Մեզ համար շատ կարևոր է Արցախում համախմբված տեսնել աշխարհի տարբեր անկյուններից հազարավոր հայ երիտասարդների: Ուրախալի է,որ արդեն սփյուռքահայ նոր սերունդը  պետք է ծանոթանա Արցախին, շփվի և կապեր հաստատի արցախցու հետ: Նրանք այսուհետ միշտ կկապվեն իրենց հայրենիքի հետ և չեմ բացառում, որ նրանցից շատերի համար այն կլինի տունդարձի նոր ճանապարհի սկիզբ»,-մասնավորապես ասել է նա:
Ըստ ԱՀ մշակույթի,երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանի՝  բոլորի համար խորհրդանշական է Համահայկական 7-րդ ամառային խաղերի երրորդ ջահի վառումը Տիգրանակերտում:
«Տիգրանակերտը մեր պատմամշակութային ժառանգությունն ու պատմական հիշողությունն է  և  շատ ուրախալի է, որ Համահայկական խաղերի  համաշխարհային կոմիտեն որոշել է ջահը վառել հենց այստեղ: Այն մեր դարավոր ժառանգություններից և տարածաշրջանի կարևոր հուշարձաններից մեկն է, և նրա հանրահռչակումը մեր բոլորիս պարտքն է»,-ավելացրել է նախարարը:
Հանդիսավոր արարողությնը ներկա էին ԱՀ նախագահ Բակո Սահակյանը, պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը, Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև Արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Համահայկական խաղերի գլխավոր ռեժիսոր Ռուբեն Հովհաննիսյանը, Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախագահ Իշխան Զաքարյանը և այլք:

В Тигранакерте зажгли факел 7-х летних Панармянских игр
22 июня в историко-культурном заповеднике "Тигранакерт", Арцах, был зажжен третий факел 7-х летних Панармянских игр.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 июня, АРЦАХПРЕСС - Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", церемония зажжения факела прошла по историческому сценарию. Согласно истории, царь Тигран Великий спустил огонь с Тигранакертского холма при помощи своих войск.
Честь зажжения факела 7-х летних Панармянских игр была предоставлена участнику Апрельской войны 2016 года, обладателю Ордена "Боевой крест 2-й степени", старшему лейтенанту Армии обороны Арцаха Артуру Агасяну.
В беседе с нами Артур Агасян отметил, что для него имеет огромное значение быть удостоенным зажечь третий факел 7-х летних Панармянских игр.
Присутствующая на мероприятии, министр образования, науки и спорта Республики Арцах Нарине Агабалян отметила, что 7-ые летние Панармянские игры сыграют большую роль в спортивной и культурной жизни Арцаха и укреплении триединства Армения-Арцах-Диаспора.
«Для нас очень важно видеть, как в Арцахе объединяется армянская молодежь из разных уголков мира. Я очень рада, что новое поколение армян из диаспоры знакомится с Арцахом, устанавливает связи, общается с его жителями. Отныне они всегда будут связаны со своей родиной, и я не исключаю, что для многих из них это станет началом нового путешествия», - в частности, отметила Н. Агабалян.
По словам министра культуры, по делам молодежи и туризма Арцаха Лерника Ованнисяна, зажжение третьего факела 7-х летних Панармянских игр в Тигранакерте для всех является символическим.
«Тигранакерт - это наше историко-культурное наследие и историческая память, и я рад, что Всемирный комитет Панармянских игр решил зажечь факел именно здесь», - добавил министр.
На торжественной церемонии присутствовали президент Республики Арцах Бако Саакян, государственный министр Григорий Мартиросян, предводитель Арцахской епархии архиепископ Паргев Мартиросян, главный режиссер Всеармянских игр Рубен Ованнисян, президент Всемирного комитета панармянских игр Ишхан Закарян и другие.