ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Պետեր Մաուրերի հետ
Ժնև կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում հունիսի 24-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԳ ախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) նախագահ Պետեր Մաուրերի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍԱյս մասին տեղեկացրեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի փոխգործակցության օրակարգային հարցերի։ Կողմերն արժևորել են Հայաստանի տարբեր գերատեսչությունների հետ ոլորտային համագործակցությունը, այդ թվում՝ միջազգային հումանիտար իրավունքի վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման և դատաիրավական համակարգում ընթացող բարեփոխումների մասով։
Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում ԿԽՄԿ մարդասիրական առաքելությունը Հայաստանում ու Արցախում, ինչպես նաև ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ծավալած գործունեությունը և հայտնեց  կազմակերպության հետ համագործակցության շարունակականությունն ապահովելու պատրաստակամությունը:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի շուրջ վերջին զարգացումներին՝ ԱԳ նախարարը մեծապես կարևորեց համակարտության գոտում բնակվող մարդկանց անօտարելի իրավունքների ապահովումը, նրանց հումանիտար իրավունքի անշեղ իրագործումը։ Առանձնահատուկ նշվեց խաղաղությանը նպաստող միջավայրի ստեղծման կարևորությունը խաղաղ գործընթացների արդյունավետ ծավալման գործում։

Министр иностранных дел Зограб Мнацаканян встретился с председателем Международного комитета Красного Креста Петером Маурером
В рамках рабочего визита в Женеву 24 июня состоялась встреча министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна с председателем Международного комитета Красного Креста Петером Маурером.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 июня, АРЦАХПРЕСС: Об этом «Арменпресс» сообщили в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении.
В ходе встречи были затронуты вопросы повестки взаимодействия Армении и Международного комитета Красного Креста. Стороны высоко оценили отраслевое сотрудничество с различными ведомствами Армении, в том числе по части повышения осведомленности о международном гуманитарном праве и реформ в судебно-правовой системе.
Зограб Мнацаканян подчеркнул, что Армения высоко ценит гуманитарную миссию МККК в Армении и Арцахе, а также деятельность в зоне карабахского конфликта и выразил готовность обеспечить продолжение сотрудничества с организацией.
Касаясь последних развитий вокруг процесса мирного урегулирования карабахской проблемы, министр иностранных дел подчеркнул важность обеспечения неотчуждаемых прав людей, проживающих в зоне конфликта, неукоснительной реализации их гуманитарного права. Особо была отмечена важность создания способствующей миру среды в деле эффективного развертывания мирных процессов.