Սաակաշվիլին պատրաստ է եւ կդիմի ամեն ինչի, անգամ ներքին ապակայունացման. Բուրջանաձե
Ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների հետ կապված՝ Վրաստանի ֆինանսական կորուստների մեղավորը հանրապետության իշխանություններն են եւ այն ուժերը, որոնք ենթակա են նախկին նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլուն, կարծում է Վրաստանի խորհրդարանի նախկին նախագահ Նինո Բուրջանաձեն։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Սաակաշվիլին ոչ միայն իր խաղն է խաղում, այլեւ գործում է ամերիկյան հատուկ ծառայությունների շահերից ելնելով։ Այդ մարդը պատրաստ է  եւ կդիմի ամեն ինչի, անգամ ներքին ապակայունացման»,- NEWS.am-ի փոխանցմամբ, այս մասին «Իզվեստիա»-ին է ասել Բուրջանաձեն
Նա նաեւ ափսոսել է, որ ժամանակին (2012-ին) Վրաստանի իշխանությունները չեն կարողացել Ռուսաստանի հետ երկխոսությունը կարգավորել, եւ որ երկրի ներկայիս ղեկավարությունն արդեն վախենում է անել դա, որպեսզի չկորցնի արեւմտյան դաշնակիցների բարեհաճությունը։ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները, նրա գնահատմամբ,  դժվար է վերադարձնել անգամ այն մակարդակին, որը կար դեռ մեկ շաբաթ առաջ, մինչեւ ճգնաժամի սկսվելը։
«Ցավոք, մեր իշխանությունների անհեռատեսության պատճառով հիմա ռուս-վրացական հարաբերություններն արագ վերադարձնել ոչ թե գոհացուցիչ, այլ գոնե այն մակարդակին, որը կար մեկ շաբաթ առաջ, չափազանց դժվար կլինի։ Պետք է շատ լրջորեն աշխատել այդ ուղղությամբ, քանի որ վերջին իրադարձությունները ամեն բան հետ նետեցին»,- կարծում է նա։
Վրաստանի մայրաքաղաքում հունիսի 20-ին բողոքի ակցիաներ սկսվեցին, ցուցարարները հանդես էին գալիս Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովին ռուսաստանցի պատվիրակների մասնակցության դեմ։ Արմատականները ներխուժում էին խորհրդարանի շենք, որտեղ գտնվում էին Ռուսաստանի ներկայացուցիչները։ Հատուկ ջոկատայինները ցրեցին հանրահավաքը, բայց հունիսի 21-ին բողոքները շարունակվեցին։ Տուժեց 240 մարդ, ավելի քան 300 հոգի կալանվել է։
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հունիսի 21-ին հրամանագիր է ստորագրել՝ արգելելով ռուսական ավիափոխադրողներին օդային փոխադրումներ իրականացնել Ռուսաստանից Վրաստան հուլիսի 8-ից, զբոսաշրջային օպերատորներին եւ գործակալներին խորհուրդ է տրվել ուղեգրեր չվաճառել։ Կառավարությանը հանձնարարվել է ապահովել ռուսաստանցիների վերադարձը հայրենիք։ Ռուսաստանի տուրօպերատորների ասոցիացիայում ՌԻԱ «Նովոստի»-ին ասել են, որ Վրաստանում հիմա մոտ 5-7 հազար զբոսաշրջիկ կա Ռուսաստանից՝ կազմակերպությունների կողմից մեկնած, եւ երկու-երեք անգամ ավելի շատ զբոսաշրջիկներ, որոնք մեկնել են ինքնուրույն։ Վրաստանի վիճակագրական տվյալներով՝ 2018-ին յուրաքանչյուր հինգերորդ զբոսաշրջիկը Վրաստանում (21 տոկոս) եղել է Ռուսաստանից։

Бурджанадзе: Саакашвили готов и пойдет на всё — даже на внутреннюю дестабилизацию
В финансовых потерях Грузии из-за ухода российских туристов виноваты власти республики и силы, подконтрольные экс-президенту Михаилу Саакашвили, считает экс-спикер парламента Грузии Нино Бурджанадзе.
«Саакашвили играет не только в свою игру, он также действует в интересах американских спецслужб. Этот человек готов и пойдет на всё — даже на внутреннюю дестабилизацию», — заявила Бурджанадзе «Известиям»
Она также пожалела, что в свое время (в 2012 году) власти Грузии не смогли наладить диалог с Россией, и что нынешнее руководство страны уже боится это сделать, дабы не потерять расположения западных союзников. Отношения с Россией, по ее оценке, трудно будет вернуть даже на тот уровень, который был еще неделю назад – до начала кризиса.
«К сожалению, из-за недальновидности наших властей быстро вернуть сейчас российско-грузинские отношения не на удовлетворительный, но хотя бы на тот уровень, который был неделю назад, будет крайне сложно. Нужно в этом направлении очень серьезно работать, поскольку последние события отбросили нас назад», - считает она.
Столицу Грузии 20 июня захлестнули акции протеста, митингующие выступили против участия российских делегатов в сессии Межпарламентской ассамблеи православия. Радикалы захватывали здание парламента, где находились российские представители. Спецназ разогнал митинг, но 21 июня протесты продолжились. Пострадали 240 человек, более 300 были задержаны.
Президент России Владимир Путин 21 июня подписал указ, запретив российским авиакомпаниям осуществлять воздушные перевозки граждан из России в Грузию с 8 июля, туристическим операторам и агентам рекомендовано не продавать путевки. Правительству поручено обеспечить возвращение россиян на родину. В Ассоциации туроператоров России рассказали РИА Новости, что в Грузии сейчас около 5-7 тысяч организованных туристов из России и в два-три раза больше самостоятельных. По данным грузинской статистики, в 2018 году каждый пятый турист в Грузии (21%) был из России.