Ղազախստանում ռազմամթերքի պայթյունների հետեւանքով զոհվածների թիվը հասել Է երկուսի
Ղազախստանի Թուրքստանի մարզի Առիս քաղաքի շրջանում ռազմամթերքի պահեստներում հրդեհի մարումը դադարեցված Է, քանի որ այնտեղ շարունակվում են պայթյունները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍՀունիսի 25-ին այդ մասին հայտնել Է հանրապետության ներքին գործերի նախարար Եռլան Տուրգումբաեւը, հաղորդում Է ՏԱՍՍ-ին:
Նա խոստացել Է, որ հունիսի 25-ին իր գերատեսչությունը պաշտպանության նախարարության հետ համատեղ ձեռնամուխ կլինի այդ խնդրի լուծմանը:
Նախարարի խոսքով՝ արտակարգ պատահարի հետեւանքով զոհվել Է երկու մարդ, որոնցից մեկը՝ քաղաքացիական անձ: Եվս 89-ը հոսպիտալացվել Է: Իր հերթին, Ղազախստանի առողջապահության նախարարության ղեկավար Ելժան Բիրտանովը ճշտել Է, որ հունիսի 25-ի առավոտվա դրությամբ 15 մարդ մնում Է վերակենդանացման բաժանմունքում: Ընդամենը բժշկական օգնության Է դիմել 189 մարդ:
Առիս քաղաքի զորամասի տարածքում պայթյունը տեղի Է ունեցել հունիսի 24-ին տեղական ժամանակով 09:20-ին: Իշխանությունները որոշում են ընդունել տարահանել ամբողջ քաղաքը, մարդկանց տեղավորել են հատուկ կազմակերպված ճամբարներում, հյուրանոցներում կամ ուղարկել են հարազատների մոտ:

Число погибших при взрывах боеприпасов в Казахстане увеличилось до двух
Тушение пожара на складах с боеприпасами в районе города Арысь Туркестанской области приостановлено в связи с тем, что там продолжаются взрывы.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 июня, АРЦАХПРЕСС: Как передает Арменпресс, об этом сообщил во вторник министр внутренних дел Ерлан Тургумбаев, передает ТАСС.
Он пообещал, что в течение вторника его ведомство совместно с Минобороны приступит к решению этой задачи.
По словам министра, в результате ЧП погибли два человека, из которых один гражданский. Еще 89 госпитализированы. В свою очередь, глава Минздрава Казахстана Елжан Биртанов уточнил, что по состоянию на утро вторника 15 человек остаются в реанимации. Всего за медпомощью обратилось 189 человек.
Взрыв на территории воинской части города Арысь произошел в понедельник в 09:20 по местному времени. Власти приняли решение эвакуировать весь город, людей разместили в специально организованных лагерях, гостиницах или отправили к родным.