Արցախի վիճակագրական համակարգն անցել է դժվարին, բայց և պատվաբեր ուղի. ոլորտի աշխատակից
Արցախի Հանրապետության նախագահի նստավայրում այսօր՝ հունիսի 26-ին, տեղի է ունեցել Արցախի վիճակագրական համակարգի կազմավորման 95-ամյակի կապակցությամբ պարգատրման հանդիսավոր արարողություն:
Արցախի վիճակագրական համակարգն  անցել  է  դժվարին, բայց  և պատվաբեր   ուղի. ոլորտի  աշխատակից
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 հունիսիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Պարգևատրումից  հետո   «Արցախպրես»-ի   թղթակցի    հետ  զրույցում  ԱՀ  նախագահի  կողմից  արժեքավոր  նվերի  արժանացած  ազգային  վիճակագրական  ծառայության     աշխատակազմի  հետազոտությունների   և  ուսումնասիրությունների  բաժնի  պետ Լեոնիդ  Սողոմոնյանն  ասել է, որ  ԱՀ  նախագահը    մշտապես  ուշադրության   կենտրոնում  է  պահում  ինչպես  իրենց  ոլորտի  աշխատակիցներին, այնպես  էլ  իրենց կողմից կատարված  աշխատանքները:
«Մեր   աշխատանքները  հիմնականում    կապված    են սոցիալական,  ժողովրդագրական, բնապահպանական    տեղեկատվությունների   հավաքագրման, ամփոփման  և   հրապարակման  հետ: Ավելի  քան   11   տարի  է, ինչ  աշխատում  եմ    ազգային  վիճակագրական   ծառայությունում: Աշխատանքային  վերջին  հինգ  տարիներին զբաղվում  եմ     հետազոտությունների     և  ուսումնասիրությունների  բաժնում: Մեր  աշխատանքն  առաջին    հերթին      կապված  է   տնային  տնտեսությունների  այցելությունների, նրանց   խնդիրների  և  դժվարությունների    հետ: Այդ   խնդիրները  վերհանելը  և   դրանք   հասցնելը  պատկան  մարմիններին   լուրջ  աշխատանք  է»,-մասնավորապես  ասել  է  Լ. Սողոմոնյանը:
Խոսելով  ազգային  վիճակագրական   ծառայության  անցած   95  տարիների  մասին՝  Լ. Սողոմոնյանն  ասել է, որ  իրենք  անցել  են   դժվարին, բայց  և պատվաբեր   ուղի:
Նա  նշել է, որ  ՀՀ  վիճակագրական  կոմիտեի  հետ      համագործակցության  հուշագրի  կնքումից  հետո իրենք  ավելի  մեծ  հնարավորություններ   են  ստացել.  այդ  շրջանակներում   իրենց  գործընկերները  շատ  են օգնում  Արցախում միջազգային   չափանիշներին  համապատասխան   աշխատանքներ  կատարելուն:
«Երախտագիտություն»  մեդալի  արժանացած  վիճակագրության Ասկերանի  շրջանային բաժնի պետ Սուրեն  Թովմասյանի  խոսքով՝ ստացած  պարգևը    որքան  ոգևորիչ,  այնքան  էլ   պարտավորեցնող  է:
Անդրադառնալով  վիճակագրության  շրջանային    կառույցների  գործունեությանը՝  նա  ասել  է, որ   չնայած  շրջանային  կառույցների  աշխատանքը դժվար է, բայց  իրենք  փորձում  են  գտնել   ելք, որ աշխատանքներն  իրականացվեն     պատշաճ   ձևով:
Ս. Թովմասյանը  շնորհավորել է ոլորտի   բոլոր  աշխատակիցներին՝ մաղթելով   բեղմնավոր  աշխատանք  ու    նորանոր  ձեռքբերումներ, և երախտագիտություն  հայտնել  երկրի  ղեկավարությանը՝  իրենց  աշխատանքը  գնահատելու     համար:

Статистическая служба Арцаха прошла сложный, но почетный путь
Сегодня, по случаю 95-летия Статистической службы Арцаха, в резиденции Президента Республики Арцах состоялась торжественная церемония награждения.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 июня, АРЦАХПРЕСС – После церемонии, в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" начальник отдела исследований Национальной статистической службы Республики Арцах, Леонид Согомонян, награжденный ценным подарком от Президента Республики Арцах, сказал, что президент постоянно держит в центре своего внимания сотрудников данной службы, и высоко ценит проделанную ими работу.
«Наша работа в основном связана со сбором, обобщением и публикацией информации, касательно социальной жизни, экологии и демографии. Я работаю в Национальной статистической службе более 11 лет. Последние пять лет я работаю в отделе исследований. Наша работа в первую очередь связана с посещением домашних хозяйств, ознакомлением с их проблемами и сложностями. Выявление этих проблем и их передача властям - серьезная работа», - сказал Л. Согомонян.
Говоря о 95-летии Статистической службы, Л. Согомонян отметил, что они прошли трудный, но почетный путь.
Он отметил, что после подписания меморандума о сотрудничестве со Статистическим комитетом РА у них появилось больше возможностей. В рамках данного сотрудничества их коллеги помогают проводить в Арцахе определенные работы в соответствии с международными стандартами.
Для Сурена Товмасяна, руководителя Аскеранского регионального отделения службы, также удостоенного медали «Благодарность», данная награда это большая честь, однако и очень ответственно.
Говоря о деятельности региональных отделов статистической службы, он отметил, что, несмотря на то, что работа региональных структур является сложной, они всегда стараются найти правильное решение.
С. Товмасян поздравил всех работников данной отрасли, пожелал плодотворной работы и новых достижений, а также выразил благодарность руководству страны за высокую оценку их работы.