Ջրի ուսապարկեր Թալիշի առաջնագիծ. նոր նախաձեռնությունը տվել է իր արդյունքները
«Հանուն հայ զինվորի» հասարակական կազմակերպությունն արդեն երկրորդ անգամ հաջողությամբ իրականացրել է զինծառայողներին ջրի ուսապարկերով ապահովելու նախաձեռնությունը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում «Հանուն հայ զինվորի» ՀԿ նախագահ Դավիթ Թորոսյանն ասաց, որ առաջին անգամ դրամահավաք են արել 2018 թվականի օգոստոսին:
«Այդ ժամանակ անհամեմատ ավելի քիչ թվաքանակով էինք բերել և միայն հետախույզների համար: Այս անգամ ջրի ուսապարկերն ուղղվեցին դեպի Թալիշ: Դրամահավաքը սկսել ենք 2019 թվականի հունվարի 28-ից, քանի որ մեզ համար արդեն ավանդույթ է դարձել նման հիշարժան օրերը (Բանակի օրը) նշել հենց այդ կերպ՝ օգնելով բանակին: Նախաձեռնությունը կոչվում էր «Ջրի ուսապարկեր Թալիշի դիրքապահներին»,- ասաց Դավիթը և հավելեց, որ 2018 թվականին իրականացրած դրամահավաքից հետո հանրության մոտ իրենց հանդեպ վստահություն կար, այդ իսկ պատճառով այս անգամ մասնակիցների թիվը մի քանի անգամ ավելի շատ էր։
Դավիթի պնդմամբ՝ հանրության ակտիվ աջակցության շնորհիվ կարողացել են գնել 450 ջրի ուսապարկ: Թալիշն էլ ընտրել են հաշվի առնելով տեղի չոր կլիման:
Դավիթը նաև շատ կարևորեց այն հանգամանքը, որ իրենք պարտադիր հաշվի են առնում ապրանքի արդյունավետությունը, դրա որակը և մի շարք այլ հանգամանքներ:
«Ջրի ուսապարկերը զինվորական համազգեստի նախշերով են, սակայն կտորն ավելի որակյալ է: Դրանք ունեն 3 լիտր տարողություն, քանի որ մարդն օրական միջինում խմում է կամ պետք է խմի 2-2,5 լիտր ջուր: Հաշվի ենք առել նաև մեկ այլ հանգամանք՝ մեկ ջոկում կա 8-10 զինվոր, բոլորի ջրի ուսապարկերի ընդհանուր քաշը գրեթե հավասարվում է զինվորի ուսապարկի քաշին, այսինքն՝ ամբողջ ջոկի համար ջրի ուսապարկերը լցնելու համար կարող է գնալ մեկ զինվոր»,- ասաց «Հանուն հայ զինվորի» ՀԿ-ի նախագահը:
Ուսապարկերը գնվել են Չինաստանից: «Բեռը Հայաստանում էր մայիսի 31-ին, և մեր հաջորդ քայլը դրանք Արցախի Հանրապետություն հասցնելը պետք է լիներ: ԱՀ Պաշտպանության բանակի արագ արձագանքման շնորհիվ ձեռք բերվեցին անհրաժեշտ թույլտվությունները, և հունիսի 3-ին ջրի ուսապարկերը հասան առաջնագիծ»,- նշեց Դավիթը։
Ջրի ուսապարկերը սովորական թափաշշերի համեմատ ավելի տարողունակ են, ավելի երկար են պահում ջերմաստիճանը և ավելի հեշտ է օգտագործելը: Ուսապարկերի համար դրամահավաքը սկսվել է հունվարի 28-ին և ավարտվել մարտի 15-ին:

Рюкзаки для воды на переднем крае Талиша: новая инициатива дала свои результаты
Общественная организация “Во имя армянского воина” уже во второй раз успешно реализовала инициативу по обеспечению военнослужащих рюкзаками для воды.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 июня, АРЦАХПРЕСС: В беседе с «Арменпресс» председатель общественной организации “Во имя армянского воина” Давид Торосян сказал, что сбор средств впервые был проведен в августе 2018 года.
“Тогда мы доставили гораздо меньшее количество рюкзаков, и только для разведчиков. На этот раз рюкзаки для воды были направлены в Талиш. Сбор средств начался с 28 января 2019 года, так как для нас уже стало традицией отмечать этот памятный день (День армии) именно таким образом, помогая армии. Инициатива называлась “ Рюкзаки для воды для блокпостов Талиша”, - сказал Давид и добавил, что после сбора средств в 2018 году у общественности появилось доверие к ним, поэтому на этот раз число участников сбора было в несколько раз больше.
По утверждению Давида, благодаря активной поддержке общества они сумели купить 450 рюкзаков для  воды. Талиш выбрали с учетом сухого местного климата.
Давид также отметил важность того обстоятельства, что они обязательно учитывают эффективность товара, его качество и ряд других обстоятельств.
“Эти рюкзаки – имеют рисунок военной формы, но ткань более качественная. Они вмещают  3 литра, так как человек за день в среднем пьет или должен пить 2-2, 5 литра воды. Мы учли и другое обстоятельство: в одном отряде 8 - 10 солдат, общий вес всех водных рюкзаков почти приравнивается к весу рюкзака солдата, то есть, для того, чтобы заполнить рюкзаки для всего отряда, может пойти всего один солдат”, - сказал председатель общественной организации “Во имя армянского воина”.
“Рюкзаки были куплены в Китае. Они были в Армении 31 мая, и нашим следующим шагом было доставить их до Республики Арцах. Благодаря быстрому реагированию Армии обороны Арцаха были получены необходимые разрешения, и 3 июня рюкзаки были доставлены на передовую”, - отметил Давид.
Рюкзаки для воды более вместительны по сравнению с обычными флягами, дольше держат температуру и проще в использовании.