Կայացել է Տողի արվեստի դպրոցի հաշվետու համերգը
Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնում այսօր՝ հունիսի 27-ին, կայացել է Տողի արվեստի դպրոցի 2018-2019 ուսումնական տարվա հաշվետու համերգը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ համերգին ազգային, հայրենասիրական երգերով, պարերով ու ժողգործիքային կատարումներով հանդես են եկել դպրոցի աշակերտները: Ցուցադրվել են նաև նրանց կատարած ձեռքի աշխատանքները:
Միջոցառմանը ներկայացվել է նաև Ալեքսանդր Մանասյանի «Արցախյան սիրո հեքիաթ» պոեմի բեմադրությունը:
Մեզ հետ զրույցում Տողի արվեստի դպրոցի տնօրեն Սուսաննա Բալայանն ասել է, որ դպրոցի մեծ հաշվետու համերգը վերջերս էր կայացել և իրենք ցանկացան լավագույն կատարումների քաղվածքով հանդես գալ նաև Ստեփանակերտում:
«Տողի արվեստի դպրոցը գործում է 2006 թվականից, և այժմ դպրոցում ուսանում է մոտ 220 աշակերտ, աշխատում՝ 30 ուսուցիչ: Գործում են 5 բաժիններ՝ երաժշտական, թատերական, պարի, գեղարվեստական և կիրառական արվեստի: Տարեցտարի ավելանում է դպրոցի աշակերտների թվաքանակը, ովքեր բարձր են պահում դպրոցի անունն ու պատիվը՝ պարբերաբար մասնակցելով ԱՀ-ում և ՀՀ-ում անցկացվող միջոցառումների ու մրցույթների՝ արժանանալով տարբեր մրցանակների, դրամական պարգևների, խրախուսական դիպլոմների, պատվոգրերի: Դպրոցի համար հաճելի ավանդույթ է դարձել նաև մասնակցությունը շրջանի մասշտաբով անցկացվող միջոցառումներին:Տողի արվեստի դպրոցի համերգներն ուղեկցվում են նաև ցուցահանդեսներով, որտեղ ներկայացվում են կիրառական արվեստի բաժնի ձեռագործության և գեղարվեստի բաժնի նկարչության դասարանների սաների գործերը: Տարին հիմնականում ավարտել ենք բավականին մեծ ու խոստումնալից արդյունքներով»,-մասնավորապես ասել է նա:
Միջոցառմանը ներկա էին ԱՀ կրթության,գիտության և սպորտի նախարար Նարինե Աղաբալյանը, ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանը, հյուրեր, մշակույթի կենտրոնի սաներ և այլք:

Состоялся отчетный концерт детской школы искусств Тоха
27 июня в центре искусств Шарля Азнавура состоялся отчетный концерт школы искусств Тоха за 2018-2019 учебные годы.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 июня, АРЦАХПРЕСС - Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", учащиеся школы исполнили национальные, патриотические песни, танцы и продемонстрировали игру на народных инструментах. Также была организована выставка их ручного творчества.
На мероприятии также была поставлена поэма Александра Манасяна «Арцахская сказка о любви».
Сусанна Балаян, директор школы искусств Тоха, сказала во время разговора с нами, что недавно состоялся большой отчетный концерт школы, и они захотели организовать концерт с лучшими номерами в Степанакерте.
«Школа искусств Тоха работает с 2006 года, и сейчас в ней занимаются около 220 учеников, работают 30 учителей. Есть 5 отделений: музыкальное, театральное, танцевальное, художественное и отделение прикладного искусства. Год за годом число учащихся увеличивается. Они держат на высоком уровне имя и честь школы, регулярно участвует в мероприятиях и конкурсах, проводимых в Республике Арцах и в Республике Армения, получая различные награды, денежные призы, поощрительные дипломы и грамоты», - сказала она, в частности.
На мероприятии присутствовали министр образования, науки и спорта Республики Арцах Нарине Агабалян, министр культуры, по делам молодежи и туризма Лерник Ованнисян, гости, ученики центра культуры и другие.