ԱՄՆ-ից F-35-երը չստանալու դեպքում, Թուրքիան ռուսական կործանիչներ կգնի
Թուրքիան կդիտարկի Ռուսաստանից մարտական ինքնաթիռների ձեռքբերման հնարավորությունը, եթե ԱՄՆ-ը հրաժարվի Թուրքիային մատակարարել  F-35 կործանիչ-ռմբակոծիչներ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: SHANTNEWS.am-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում  է Bloomberg-ը։
Ինչպես նշել են գործակալության աբյուրները, եթե Թուրքիային բացառեն F-35-երի ծրագրից, այն այլընտրանքներ կփնտրի, այդ թվում ռուսական կործանիչների գնումը, միևնույն ժամանակ կզբաղվի սեփական մարտական ինքնաթիռների ու բալիստիկ հրթիռների մշակմամբ։
Նշվում է, որ Անկարան պատրաստվել է նաև Վաշիգտոնի կողմից հնարավոր պատժամիջոցներին՝ կապված ռուսական С-400 զենիթա-հրթիռային համակարգերի գնման հետ և արդեն ունեցած ամերիկյան ռազմական տեխնիկայի համար հիմնական պահեստամասերի մեծ քանակություն է կուտակել։

Турция может купить российские истребители, если не получит F-35
урция рассмотрит возможность приобретения боевых самолетов у РФ в случае отказа США поставлять ей истребители-бомбардировщики F-35. Об этом в понедельник, 1 июля,
СТЕПАНАКЕРТ, 2 июля, АРЦАХПРЕСС: Как указали источники агентства, если Турцию исключат из программы F-35, она будет искать альтернативы, в том числе и российские истребители, пока будет заниматься разработкой собственных боевых самолетов и баллистических ракет.
Также отмечается, что Анкара подготовилась к возможным санкциям со стороны Вашингтона в связи с покупкой российских зенитных ракетных систем С-400 и уже запаслась основными запчастями для американской военной техники.
Кроме того, собеседники Bloomberg заявили, что, по мнению Турции, С-400 превосходят американские ЗРК Patriot и способны защитить Анкару и Стамбул.