Հայաստանն ու Ռուսաստանը կանցկացնեն զորավարժություններ, որոնցից երկուսը կլինի մասշտաբային
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացրեց ՀՀ պաշտպանության նախարարության խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Այդ զորավարժություններից երկուսը լինելու են առավել մասշտաբային: Շեշտադրումները տարբեր են հարձակվողական, պաշտպանողական»,-ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը:
ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար, փորձագետ Վաղարշակ Հարությունյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ դրանք պլանավորած միջոցառումներ են: Ամեն տարի ստորագրվում են փաստաթղթեր հայ-ռուսական համագործակցության և ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում, որոնցով նախատեսվում են նաև զորավարժություններ: Մյուս կողմից նման միջոցառումներ անցկացնելիս հաշվի են առնվում տարածաշրջանային զարգացումները, գործողությունները:
«Մենք շատ լավ հետևում ենք և տեսանք ադրբեջանաթուրքական զորավարժությունները: Այս տարի երկու անգամ անցկացվել է, նաև՝ Նախիջևանում, որը շատ կարևոր ուղղություն է մեզ համար: Եվ ահա Հայաստան-Ռուսաստան զորավարժությունները պետք է դիտել նաև այդ տեսանկյունից»,-ասաց Վաղարշակ Հարությունյանը: Նա նկատեց, որ զորավարժությունների առաջին խնդիրը զորքերի պլանային պատրաստումն է, մյուսը՝ տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրավիճակի արձագանքը: Այդ համատեքստում առաջնային հարցերից է ագրեսիայի դեպքում Հայաստանի անվտանգությունն ապահովելը:
Անդրադառնալով սահմանային իրավիճակին՝ Վաղարշակ Հարությունյանը նշեց, որ եղել է ժամանակ, որ լարվածությունը նվազել էր, հիմա մի քիչ ավելացել է:
«Այդ ընթացքը, կարծես, ընդհանուր գծի մեջ է, ինչպես մենք տեսնում ենք, լարվածությունը մեկ ավելանում է, մեկ՝ իջնում: Ինչ վերաբերում ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությանը, ապա ներկայում նման բան չեմ տեսնում: Նախապայմաններ, որոնք թույլ կտան Արդբեջանին սկսել ռազմական գործողություններ, ես հիմա չեմ տեսնում: Անկախ ամեն ինչից, մենք պետք է լինենք միշտ պատրաստ պատերազմին, որովհետև դա բացառել հնարավոր չէ: Պատերազմը կանխելու լավագույն ձևը հենց պատերազմին պատրաստ լինելն է»,-ասաց նա:
Հարցին, թե միջազգային ճնշումները Մոսկվայի վրա, Ռուսաստանի արտաքին խնդիրների խորացումը որքանով կարող է նվազեցնել Ռուսաստանի ուշադրությունը Կովկասի նկատմամբ, Վաղարշակ Հարությունյանը նշեց, որ անկախ ամեն ինչից Ռուսաստանի համար Կովկասը չափազանց կարևոր է:
«Սիրիայի դեպքում մենք ինչ տեսանք, երկիրը Ռուսաստանի սահմաններից հեռու է, սակայն լինելով կարևոր տարածաշրջան՝ Ռուսաստանը մտավ անմիջական գործողությունների մեջ: Ինչ վերաբերում է մեր տարածաշրջանին , ապա այն հենց իր սահմաններին մոտ է և չափազանց կարևոր է»,-հավելեց նա:
Ադրբեջանի ու Թուրքիայի Զինված ուժերը հունիսի սկզբին համատեղ մարտավարական զորավարժություններ անցկացրեցին Նախիջևանում: Արծրուն Հովհաննիսյանը նշել էր, որ Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերն իր ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի Դաշնության հետ համատեղ իրականացնում է ավելի մասշտաբային ու բովանդակային զորավարժություններ։

Армения и Россия проведут учения, два из которых будут масштабными
СТЕПАНАКЕРТ, 4 июля, АРЦАХПРЕСС:  Об этом Арменпресс сообщил пресс -секретарь Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян.
“Два из этих учений будут более масштабными.В наступательных, оборонительных учениях акценты различны”, - сказал Арцрун Ованнисян.
Бывший министр обороны Армении, эксперт Вагаршак Арутюнян в беседе с Арменпресс отметил, что это запланированные мероприятия. Ежегодно в рамках армяно-российского сотрудничества и ОДКБ подписываются документы, предусматривающие также учения. С другой стороны, при проведении подобных мероприятий учитываются региональные развития, действия.
“Мы очень внимательно следим, видели азербайджано-турецкие военные учения. В этом году они проводились дважды, также и в Нахичеване, что является очень важным направлением для нас. И учения Армения - Россия следует рассматривать и с этой точки зрения", - сказал Вагаршак Арутюнян. Он заметил, что первой задачей учений является плановая подготовка войск, а второй -реакция на военно-политическую ситуацию в регионе. В этом контексте одним из приоритетных вопросов является обеспечение безопасности Армении в случае агрессии.
Касаясь ситуации на границе, Вагаршак Арутюнян отметил, что было время, когда напряженность спала, но сейчас она немного увеличилась.
“Этот процесс, кажется, находится в общем развитии, как мы видим, напряженность то увеличивается, а то спускается: Что касается вероятности возобновления военных действий, то в настоящее время этого я не вижу. Я не вижу предусловий, которые позволят Азербайджану начать военные действия. Независимо ни от чего, мы должны быть всегда готовы к войне, потому что исключить это невозможно. Лучший способ предотвратить войну - быть готовым к войне”, - сказал он.
Отвечая на вопрос о том, насколько международное давление на Москву, углубление внешних проблем России может уменьшить внимание России к Кавказу, Вагаршак Арутюнян отметил, что, несмотря ни на что, для России Кавказ чрезвычайно важен.
“Что мы видим в случае с Сирией, страна далеко от рубежей России, но, будучи важным регионом, Россия вступила в непосредственные действия. Что касается нашего региона, тоименно он близок к ее границам и чрезвычайно важен”, - добавил он.
Вооруженные силы Азербайджана и Турции в начале июня провели совместные тактические учения в Нахичеване. АрцрунОваннисян отметил, что Вооруженные Силы Республики Армения совместно со своим стратегическим союзником Российской Федерацией проведут более масштабные и содержательные учения.