Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցը մեզ համար եղել և մնում է կարևորագույն գերխնդիր. Զոհրաբ Մնացականյան
Մեր կարևորագույն նպատակներից է ապահովել ԱՀ իշխանությունների ներգրավածությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին:
Լեռնային  Ղարաբաղի  հիմնահարցը  մեզ  համար    եղել  և  մնում  է    կարևորագույն  գերխնդիր. Զոհրաբ  Մնացականյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ4 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՀ   նախագահի  հետ  հանդիպումից  հետո  այս  մասին  «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ  զրույցում  ասել է  Հայաստանի Հանրապետության արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝  նշելով, որ հարցը  վերաբերում  է  Լեռնային  Ղարաբաղի   բնակչության  անվտանգությանը:
«Լեռնային   Ղարաբաղը  քաղաքական  միավոր  է, որն  ունի    բնակչության  կողմից  ընտրված   իր  իշխանությունները: Սեփականության   զգացումի   ամրապնդումը  բանակցային    խաղաղ   գործընթացի  կոնտեքստում   բոլորիս  համար   կարևոր   հարց  է:  Այդ  կոնտեքստի  շրջանակներում եմ  ես  այսօր  Արցախում: Անհրաժեշտ  է, որ շարունակվի  երկխոսությունը  Լեռնային  Ղարաբաղի  իշխանությունների  հետ: Բանակցային   խաղաղ   գործընթացը   շարունակաբար   տեղի  է  ունենում, և   այդ  առումով  ՀՀ-ը, որպես  այդ  գործընթացի  մասնակից,  երբեք  չի  հապաղել   ու  չի  դանդարեցրել   բանակցային գործընթացը:  Լեռնային  Ղարաբաղի  հիմնահարցը  մեզ  համար    եղել  և  մնում  է    կարևորագույն  գերխնդիր: Լեռնային  Ղարաբաղի   բնակչության  էքզիստենցիալ   անվտանգությունից  է  բխում    ԼՂ  ստատուսի  հարցը: Արցախի 150  հազար  բնակիչները  ողջ  հայության  ինքնության պահապաններն  են»,-մասնավորապես  ասել է  Զ. Մնացականյանը:
Նա  տեղեկացրել է նաև, որ   վաղը՝  հուլիսի  5-ին, ինքը  հանդիպում է   ունենալու  նաև  ԱՀ  արտաքին  գործերի  նախարար  Մասիս  Մայիլյանի  հետ:

Нагорно-карабахский вопрос был и остается для нас приоритетом. Зограб Мнацаканян
Одна из наших важнейших целей - обеспечить участие арцахских властей в мирном урегулировании нагорно-карабахского конфликта.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 июля, АРЦАХПРЕСС – Об этом после встречи с Президентом Республики Арцах в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» заявил министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян, отметив, что вопрос касается безопасности населения Нагорного Карабаха.
«Нагорный Карабах - это политическая единица, руководство которой избирается народом. Формирование чувства причастности является важным вопросом для всех нас в контексте мирного процесса. В рамках этого контекста я сегодня нахожусь в Арцахе. Необходимо продолжить диалог с властями Нагорного Карабаха. Переговорный процесс осуществляется непрерывно, и Армения, как участник этого процесса, никогда не тормозила этот процесс. Нагорно-карабахский вопрос был и остается для нас приоритетом. Вопрос статуса НКР связан с экзистенциальной безопасностью населения Нагорного Карабаха. 150 тысяч жителей Арцаха являются хранителями армянской идентичности», - сказал З. Мнацаканян.
Он также сообщил, что 5 июля он встретится с министром иностранных дел Республики Арцах Масисом Маиляном.