ԱՀ և ՀՀ ԱԳ նախարարները խորհրդակցությունների պլան են ստորագրել
Արցախի և Հայաստանի հանրապետությունների արտաքին գործերի նախարարներն ԱՀ ԱԳՆ-ում այսօր ստորագրել են ՀՀ և ԱՀ արտգործնախարարությունների 2019-2020 թվականների խորհրդակցությունների պլան:
ԱՀ  և  ՀՀ  ԱԳ  նախարարները խորհրդակցությունների պլան  են ստորագրել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հաղորդմամբ՝   ԱՀ    ԱԳ   նախարար  Մասիս  Մայիլյանն  ասել  է, որ  խորհրդակցությունների   պլանը  հիմնված  է  երկու   գերատեսչությունների  համագործակցության   հռչակագրի   հիման  վրա:
«Նման   փաստաթուղթ  առաջին  անգամ  է  ստորագրվում:   Այն   կարևոր     է  այն  առումով, որը   մեկ  անգամ  ևս  ընգծում  է    մեր    հարաբարությունների  բարձրացման կարևորությունը: Այդ  փաստաթղթի  հիման  վրա մենք  շարունակելու  ենք   ակտիվորեն  համագործակցել    ոչ  միայն  նախարարների       մակարդակով, այլև՝    փոխնախարարների  և  այլ  ստորաբաժոնումների:   Մենք   նախանշել  ենք,  թե  ինչ  աշխատանքներ   պետք  է  տարվեն  մինչև  2020  թվականի   վերջը: Մեր  համագործակցությունը  շարունակելու  է  լինել  արդյունավետ»,-մասնավորապես  ասել  է  Մ.  Մայիլյանը:
ՀՀ  ԱԳ  նախարար  Զոհրաբ  Մնացականյանի   խոսքով՝  ստորագրված  փաստաթուղթը  ևս  արտահայտում  է  այն, որ  այս  խորհրդակցությունների  գործընթացները  կշարունակեն  լինել ավելի  ակտիվ, որովհետև  ՀՀ-ը   ներգրավված  լինելով  Լեռնային  Ղարաբաղի   հակամարտության  խաղաղ  կարգավորման   գործընթացին, չի  կարող   որևէ   գործողություններ  անել, որոնք  համակարգված     չլինեն  ԼՂ իշխանությունների    հետ:

Главы МИД Арцаха и Армении подписали план консультаций
Сегодня в МИДе Республики Арцах министры иностранных дел Республики Арцах и Республики Армения подписали план консультаций между министерствами иностранных дел Армении и Арцаха на 2019-2020 годы.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 июля, АРЦАХПРЕСС - Как передает корреспондент "Арцахпресс", министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян заявил, что план консультаций основан на Декларации о сотрудничестве между двумя ведомствами.
«Такой документ подписан впервые. Он еще раз подчеркивает важность нашего тесного сотрудничества. Исходя из этого документа, мы будем продолжать активно сотрудничать не только на уровне министров, но и с заместителями министров и другими подразделениями. Мы наметили работу, которую предстоит выполнить к концу 2020 года. Наше сотрудничество будет по-прежнему оставаться эффективным», - сказал М. Маилян.
По словам министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна, в подписанном документе также отражено, что эти консультации будут впредь более активными, поскольку Армения, будучи вовлеченной в процесс мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, не может предпринимать какие-либо действия, не согласовав их с властями НКР.