Մահացել է ՀԽՍՀ վաստակավոր մարզիչ Սարգիս Հովիվյանը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍԱյս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ կրթության, գիտության մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Գևորգ Լոռեցյանը:
Սարգիս Հովիվյանը ծնվել է 1938 թվականին, Սուխումում, որտեղ ծնողները հաստատվել էին՝ փախչելով Թուրքիայից։ 17-ը չբոլորած՝ խաղացել է տեղի ակումբում։ 1955 թվականին տեղափոխվել է Երևան։
1969 թվականին ավարտել է Երևանի պետական համալսարանը։ 1957 թվականին խաղացել է Քութաիսի «Լոկոմոտիվ», 1957-1970 թթ.` Երևանի «Սպարտակ», 1963 թ. «Արարատ», 1967 թ. Մոսկվայի «Սպարտակ» թիմերում, 1970-1972 թթ. եղել է ԽՍՀՍ առաջնության Բ խմբում հանդես եկող Գյումրիի «Շիրակ» և Վանաձորի «Լոռի» թիմերի ավագ մարզիչ, 1972-1978 թթ.՝ Երևանի օլիմպիական հերթափոխի ֆուտբոլի մարզադպրոցի տնօրեն։ 1978-1979 թթ. աշխատել է Ինդոնեզիայում, 1980-1981 թթ.՝ Երևանի «Արարատ» թիմի մարզիչ, 1982-1984 թթ. ԽՍՀՄ երկրորդ խմբում հանդես եկող Արտաշատի ,,Օլիմպիա,, և Հոկտեմբերյանի «Սպարտակ» թիմերի ավագ մարզիչ,1988-89 թթ. ՀԽՍՀ սպորտկոմիտեի սպորտային խաղերի վարչության ֆուտբոլի բաժնի պետ, 2001-2004 թթ. եղել է Հայաստանի պատանեկան հավաքականի գլխավոր մարզիչ:

Скончался Саркис Овивян
СТЕПАНАКЕРТ, 8 июля, АРЦАХПРЕСС:Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написал заместитель министра образования, науки и спорта Армении Геворг Лорецян.
Саркис Овивян родился в 1938 году в Сухуми, где родители обосновались, бежав из Турции. 17-летний футболист играл в местном клубе. В 1955 году переехал в Ереван.
В 1969 году Саркис Овивян окончил Ереванский государственный университет. В 1957 году играл за  “Локомотив” Кутаиси, в 1957 - 1970 гг.  за Ереванский “Спартак”, в 1963 г. в “Арарате”, в 1967 г. в московском “Спартаке”. С 1970 по 1972 гг. был старшим тренером Гюмрийского “Ширака” и Ванадзорского “Лори”, выступающих в группе “В”  чемпионата АрмССР. В 1972 – 1978 гг.  был директором спортивной школы олимпийского резерва Еревана.  В 1978 - 1979 гг. работал в Индонезии,  в 1980 - 1981 гг. - тренер команды “Арарат”. В 1982-1984 гг. - старший тренер выступающих во второй группе СССР команд Арташата “Олимпия”, и октемберянского “Спартака”, 1988 – 1989 гг. - начальник отдела футбола управления спортивных игр спорткомитета АрмССР. В 2001 - 2004 гг. был главным тренером юношеской сборной Армении.