Լոնդոնը հավաստել Է Որմզդի նեղուցում բրիտանական նավը կանգնեցնելու՝ Թեհրանի փորձը
Միացյալ Թագավորության պաշտպանության նախարարությունը հավաստել Է, որ իրանական կատերները փորձել են կանգնեցնել բրիտանական առեւտրական նավը Որմզդի նեղուցում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հուլիսի 11-ին այդ մասին հաղորդել Է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով Մեծ Բրիտանիայի կառավարության հայտարարությունը:
«Մեծ Բրիտանիայի ռազմածովային ուժերի Montrose ֆրեգատը հարկադրված Է եղել տեղ բռնել իրանական նավերի եւ British Heritage առեւտրական նավի միջեւ եւ անել բանավոր նախազգուշացում, որից հետո նրանք հետ են դարձել»,- հաղորդել են իշխանությունները: Ինչպես նշել են գերատեսչությունում, միջադեպին մասնակցել են իրանական երեք, այլ ոչ թե հինգ կատրեներ:
Հուլիսի 10-ին CNN հեռուստաալիքը, վկայակոչելով ԱՄՆ-ի վարչակազմի աղբյուներ, հաղորդել Էր, որ հինգ կատերներ, որոնք կարող Էին պատականել Իսլամական հեղափոխության պահապանների զորակազմին (Իրանի զինված ուժերի ընտիր զորամասեր), փորձել են կանգնեցնել բրիտանական լցանավը Որմզդի նեղուցում:
Վերջին երկու ամսում մի քանի նավթատար լցանավեր են հարձակման ենթակվել Պարսից ծոցի տարածաշրջանում: ԱՄՆ-ը եւ Սաուդյան Արաբիան հարձակումների մեջ մեղադրում են Իրանին, որը ժխտում Է այդ մեղադրանքները: Հունիսի 20-ին Իրանի զինված ուժերը խոցել են մի ամերիկյան անօդաչու՝ մեղադրելով, որ այն խախտել Է երկրի օդային տարածությունը, ինչը լարվածության հերթական շրջափուլի Է հանգեցրել, հաղորդել ՏԱՍՍ-ը:

Лондон подтвердил попытку Тегерана остановить британское судно в Ормузском проливе
Министерство обороны Соединенного Королевства подтвердило, что иранские катера пытались остановить британское торговое судно в Ормузском проливе.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 июля, АРЦАХПРЕСС: Об этом в четверг сообщило агентство Reuters со ссылкой на заявление правительства Великобритании."Фрегат британских ВМС Montrose был вынужден расположиться между иранскими судами и торговым судном British Heritage и сделать устное предупреждение, после которого они развернулись", - сообщили власти. Как отметили в ведомстве, в инциденте участвовали три иранских катера, а не пять,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.В среду телеканал CNN со ссылкой на источники в американской администрации сообщил, что пять катеров, которые могли принадлежать Корпусу стражей исламской революции (КСИР, элитные части ВС Ирана), пытались остановить британский танкер в Ормузском проливе.За последние два месяца несколько нефтяных танкеров подверглись нападению в регионе Персидского залива. США и Саудовская Аравия обвиняют в нападениях Иран, который отвергает эти обвинения. 20 июня иранские вооруженные силы сбили американский беспилотник, объявив, что он нарушил воздушное пространство страны, что привело к очередному витку напряженности.