Ամերիկացի զինվորականները կարծումե են, որ հյուսիսկորեական «Հվանսոն-15» հրթիռները կարող են հասել ԱՄՆ
Կորեայի Հանրապետությունում ԱՄՆ-ի զինված ուժերի հրամանատարությունը կարծում Է, որ հյուսիսկորեական «Հվանսոն-15» միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռը (ՄԲՀ) կարող Է հարված հասցնել ԱՄՆ-ի տարածքին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ինչպես հուլիսի 11-ին հաղորդել Է Yonhap գործակալությունը, ամերիկացի զինվորականների այս գնահատումը բովանդակում Է "2019 Strategic Digest" տարեկան հանդեսը՝ ՄԱԿ-ի ուժերի հրամանատարության, Կորեայի Հանրապետությունում ԱՄՆ-ի զինված ուժերի հրամանատարության եւ Կորեայի Հանրապետության եւ ԱՄՆ-ի միացյալ ուժերի հրամանատարության հրատարակությունը:
«Հվանսոն-15» ՄԲՀ-ն կարող Է հասնել ԱՄՆ-ի մայրցամաքային մասի տարածքի ցանկացած կետի»,- ասված Է հրապարակման մեջ: ԿԺԴՀ-ն նաեւ ունի ՄԲՀ-երի երկու այլ համալիրներ. «Հվանսոն-13»-ը՝ 5,5 հազար կիլոմետր հեռահարությամբ եւ «Հվանսոն-14»-ը, որի թռիչքի առավելագույն հեռվությունը կազմում Է 12,87 հազար կիլոմետր, հավելել Է հրատարակությունը:
2017 թվականի նոյեմբերին Փհենյանը փորձարկել Է «Հվանսոն-15» նոր տիպի հրթիռը, որը բարձրացել Է 4475 կիլոմետր եւ հաղթահարել 940 կիլոմետր հեռավորություն: Արձակման արդյունքներով ԿԺԴՀ-ն հայտարարել Է, որ «Հվանսոն-15» հրթիռը կարող Է միջուկային մարտագլխիկ կրել, իսկ դրա հասանելիության գոտում Է գտնվում ԱՄՆ-ի ամբողջ տարածքը:

Американские военные считают, что северокорейские ракеты "Хвасон-15" могут достичь США
Командование Вооруженных сил США в Республике Корея считает, что северокорейская межконтинентальная баллистическая ракета (МБР) "Хвасон-15" способна нанести удар по территории США.
Американские военные считают, что северокорейские ракеты
СТЕПАНАКЕРТ, 11 июля, АРЦАХПРЕСС: Как сообщает в четверг агентство Yonhap, такая оценка американских военных содержится в ежегодном журнале "2019 Strategic Digest", издании Командования сил ООН, Командования ВС США в Республике Корея и Объединенных сил Республики Корея и США,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"МБР "Хвасон-15" может достичь любой точки на территории материковой части США", - говорится в публикации. КНДР также обладает двумя другими комплексами МБР: "Хвасон-13" дальностью 5,5 тыс. км и "Хвасон-14", максимальная дальность полета которой составляет 12,87 тыс. км, добавляет издание.
В ноябре 2017 года Пхеньян испытал ракету нового типа "Хвасон-15", которая поднялась на высоту 4475 км и преодолела расстояние 950 км. По итогам пуска КНДР заявила, что ракета "Хвасон-15" может нести ядерную боеголовку, а в зоне ее досягаемости находится вся территория США.