ԱՄՆ-ը տրամադրված Է ՉԺՀ-ի դեմ պատժամիջոցների հնարավորությանն իրանական նավթի ներմուծման պատճառով
ԱՄՆ-ի վարչակազմի բարձրաստիճան ներկայացուցիչները համաձայնության են եկել այն հարցում, որ հունիսին Չինաստանի կողմից ավելի քան 1 միլիոն բարել նավթի ներմուծումն Իրանից Թեհրանի դեմ ամերիկյան նավթային պատժամիջոցների խախտում Է, սակայն առայժմ մտածում են, թե ինչ պատասխան կարող Է տալ Վաշինգտոնը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինչպես հուլիսի 11-ին հաղորդել Է Politico թերթը՝ վկայակոչելով աղբյուրներ, Միացյալ Նահանգների վարչակազմում «ճուռակներն» ակտիվորեն կոչ են անում պատժամիջոցներ սահմանելու Չինաստանի ընկերությունների դեմ, որոնք իրանական նավթ են ձեռք բերում:
Հրատարակության տեղեկություներով՝ ԱՄՆ-ի կառավարությունում վախենում են, որ Չինաստանի գործողությունները կարող են խախտել Վաշինգտոնի դիրքորոշումը, որը պնդում Է, որ Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների ամերիկյան քաղաքականությունը գործում Է: Դրա հետ մեկտեղ այդ հարցում Չինաստանի վրա ճնշման ուժեղացում են պահանջում ամերիկացի օրենսդիրները հանրապետականների թվից: Միեւնույն ժամանակ նման սահմանափակումների ընդունումը կարող Է բարդացնել առանց այն Էլ ոչ հասարակ առեւտրական բանակցությունների ընթացքը երկու երկրների միջեւ, նշում Է թերթը:

Администрация США склоняется к возможности санкций против КНР из-за импорта иранской нефти
Представители американской администрации высокого ранга пришли к согласию в вопросе о том, что импорт Китаем в июне более 1 млн баррелей нефти из Ирана являлся нарушением американских нефтяных санкций против Тегерана, однако пока думают над тем, какой ответ на это может дать Вашингтон.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 июля, АРЦАХПРЕСС: Как сообщает в четверг газета Politico со ссылкой на источники, "ястребы" в американской администрации активно призывают к введению санкций против китайских компаний, приобретающих иранскую нефть.
По сведениям издания, в правительстве США опасаются, что действия Китая могут подорвать позицию Вашингтона, утверждающего, что американская политика санкций в отношении Ирана работает. Одновременно с этим усиления давления на Китай в этом вопросе требуют от президента США Дональда Трампа и американские законодатели из числа республиканцев. В то же время введение подобных ограничений может осложнить ход и без того непростых торговых переговоров между двумя странами, отмечает газета.
22 апреля президент США Дональд Трамп принял решение не продлевать вывод ряда стран из-под нефтяных санкций против Ирана, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.